A kálium a hét alapvető makroásvány egyike. Az emberi szervezetnek káliumra van szüksége a kulcsfontosságú folyamatok támogatásához. Szerepet játszik például a vesék, a szív és az izmok működésében, valamint az idegrendszeren keresztüli üzenetek továbbításában. Éppen ezért a káliumhiány számos egészségügyi probléma kialakulásához vezethet.
Káliumhiány léphet fel akkor, ha egy személy nem kap elegendő káliumot az étrendből, vagy túl sok káliumot veszít hosszan tartó hasmenés vagy hányás következtében. A tünetek a hiány súlyosságától függenek, szerepelhet közöttük a magas vérnyomás, székrekedés, veseproblémák, izomgyengeség, fáradtság és a szívproblémák.
A kálium alapvető tápanyag, amelyre a szervezetnek számos funkcióhoz szüksége van, beleértve a szívverés fenntartását is. A súlyos káliumhiányt hipokalémiának nevezik, és akkor fordul elő, ha egy személy káliumszintje 3,6 millimol/liter (mmol/l) alá esik.
Az orvosok úgy ítélik meg, hogy egy személy nagyon súlyos káliumhiányban szenved – potenciálisan életveszélyes állapot –, ha káliumszintje 2,5 mmol/l alatt van.
Ebben a cikkben a káliumhiány néhány lehetséges tünetét ismertetjük.
Székrekedés
A kálium fontos szerepet játszik az agyból érkező üzenetek továbbításában az izmok felé és az izomösszehúzódások szabályozásában. Az alacsony káliumszint hatással lehet a belek izmaira, ami lelassíthatja a táplálék és a salakanyag áthaladását. Ez a belekre gyakorolt hatás székrekedést és puffadást okozhat.
Izomgyengeség
A káliumhiány hatással lehet a test más izmaira is, beleértve a karokat és a lábakat is, ami általános izomgyengeséghez és görcsökhöz vezethet.
Az ember kis mennyiségű káliumot veszít az izzadtsággal, ezért az intenzív fizikai tevékenység vagy a forró éghajlat miatti erős izzadás gyakran izomgyengeséghez vagy görcsökhöz vezethet.
Megmagyarázhatatlan fáradtság
A kálium esszenciális tápanyag, amely a szervezet összes sejtjében és szövetében jelen van. A káliumszint csökkenése jelentősen befolyásolhatja a testi funkciók széles körét, ami alacsony energiaszinthez, valamint fizikai és szellemi fáradtsághoz vezethet.
Magas vérnyomás
Az alacsony káliumszint a vérnyomás emelkedéséhez vezethet, különösen azoknál az embereknél, akik magas nátrium- vagy sóbevitellel rendelkeznek. A kálium fontos szerepet játszik az erek ellazításában, ami segít csökkenteni az ember vérnyomását.
A kálium emellett segít egyensúlyban tartani a nátriumszintet a szervezetben. A magas nátriumtartalmú étrend a magas vérnyomás gyakori oka. Az orvosok gyakran javasolják, hogy a magas vérnyomásban szenvedők csökkentsék a nátrium- és növeljék a káliumbevitelüket.
Polyuria, fokozott vizeletürítés
A vesék felelősek a salakanyagok eltávolításáért és a folyadékok és elektrolitok, például a nátrium és a kálium szintjének szabályozásáért a vérben. Ezt úgy teszik, hogy a hulladékot és a felesleges elektrolitokat a vizelettel kivezetik a szervezetből.
A közepesen súlyos vagy súlyos hipokalémia megzavarhatja a vesék azon képességét, hogy egyensúlyba hozza a folyadék- és elektrolitszintet a véráramban, és ez fokozott vizeletürítéshez vezethet, amit polyuriának neveznek.
Izombénulás káliumhiány miatt?
A súlyos hipokalémiában szenvedők izombénulást tapasztalhatnak. Ha a szervezet káliumszintje nagyon alacsony, az izmok nem tudnak megfelelően összehúzódni, és teljesen leállhatnak.
Légzési gondok
A súlyos hipokalémia légzési problémákhoz is vezethet. A légzéshez több izom, különösen a rekeszizom igénybevétele szükséges. Ha egy személy káliumszintje nagyon alacsony lesz, előfordulhat, hogy ezek az izmok nem működnek megfelelően. Ilyenkor előfordulhat, hogy a személy nehezen vesz mély levegőt.
Szabálytalan szívritmus
A súlyos káliumhiány másik tünete a szabálytalan szívritmus. A kálium fontos szerepet játszik az összes izom összehúzódásának szabályozásában, beleértve a szívizmot is.
A nagyon alacsony káliumszint szabálytalan szívritmushoz vezethet, beleértve a sinus bradycardiát, a kamrai tachycardiát és a kamrai fibrillációt. Ha egy személy nem részesül kezelésben, ezek a feltételek életveszélyesek lehetnek.
Az orvosok elektrokardiogram (EKG) segítségével észlelhetik a szabálytalan szívritmust.
A káliumhiány kezelése
A káliumhiány kezelésének típusa az egyén tüneteitől és attól függ, hogy mennyire alacsony a káliumszintje.
Az enyhe hipokalémiában szenvedőknek az orvos javasolhatja:
- az alacsony káliumszintet okozó gyógyszerek leállítását vagy azok adagjának csökkentését
- napi kálium-kiegészítő szedését
- több káliumban gazdag élelmiszer fogyasztását
- olyan gyógyszerek szedését, amelyek növelhetik a szervezet káliumszintjét
A súlyos hipokalémiában szenvedő betegek azonnali kezelést igényelnek, és az orvos intravénás káliumot javasolhat. Az orvosoknak azonban óvatosnak kell lenniük a hipokalémia elleni kezelések felírásakor, mivel ha egy személy túl sok káliumot kap, az túlzott káliumszinthez, más néven hiperkalémiához vezethet.
A súlyos hiperkalémia pedig súlyos izom- és szívproblémákat is okozhat.
Élelmiszerforrások a káliumhiány ellen
Az étrend-kiegészítők hivatala szerint az ajánlott napi káliumbevitel a következő:
- 3400 milligramm (mg) felnőtt férfiaknak
- 2600 mg felnőtt nők számára
A kálium természetesen számos élelmiszerben előfordul, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket, húsokat, tejtermékeket, dióféléket és teljes kiőrlésű gabonákat. A szervezet a táplálékból származó kálium körülbelül 85-90%-át szívja fel.
Példák a káliumban gazdag élelmiszerekre:
- szárított sárgabarack: 1101 mg fél csészénként
- főtt lencse: 731 mg csészénként
- szárított aszalt szilva: 699 mg fél csészénként
- narancslé: 496 mg csészénként
- banán: 422 mg egy közepes méretű banánban
- 1%-os zsírtartalmú tej: 366 mg csészénként
- spenót: 334 mg 2 csészénként
- zsírmentes gyümölcsjoghurt: 330 mg 6 uncia
- főtt, apróra vágott brokkoli: 229 mg fél csészénként
- főtt barna rizs: 154 mg csészénként
A legjobb módja annak, hogy elegendő káliumhoz juss, ha változatos és egészséges táplálkozást folytatsz, de ha ez nem megoldható, akkor remek segítség lehet egy jól megválasztott étrend-kiegészítő is.
Forrás: www.medicalnewstoday.com