A reggelit gyakran a nap legfontosabb étkezéseként írják le, de vajon ennek a reggeli étkezésnek a kihagyása valóban káros az egészségre? Az újabb kutatások szerint annyira nem, mint ahogyan azt sokan hiszik. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk a reggelit, és azt, hogy annak kihagyása valóban káros-e az egészségünkre.
A reggeli szó szerint azt jelenti: „megtörni a böjtöt” (angolul breakfast = to break the fast). Ez a nap első étkezése az éjszakai nem evés, vagyis böjt után.
A reggeli az 1960-as években érdemelte ki a nap legfontosabb étkezése címet, miután Adelle Davis amerikai táplálkozási szakértő azt javasolta, hogy a fittség megőrzése és az elhízás elkerülése érdekében „reggelizzünk úgy, mint egy király, ebédeljünk úgy, mint egy herceg, és vacsorázzunk úgy, mint egy szegény. ”
Bár az Egyesült Államokban az emberek körülbelül 15%-a rendszeresen kihagyja a reggelit, sokan még mindig úgy gondolják, hogy ez a nap legfontosabb étkezése. A reggeli fontos tápanyagokkal látja el a szervezetet, hogy energikusan és tápláltan induljon a nap. Sokan azt is hiszik, hogy elősegítheti a fogyást.
De vajon tényleg a reggeli a nap legfontosabb étkezése?
Mint a táplálkozással kapcsolatban a legtöbb dologra, a válasz erre a kérdésre is igen összetett. Míg egyes kutatások azt sugallják, hogy a reggeli kihagyása nem káros, más kutatások ennek az ellenkezőjét sugallják.
A rendszeres étkezések és nassolások, beleértve a reggelit is, több lehetőséget biztosítanak a nap folyamán, hogy a szervezetnek megfelelő energiát és tápanyagokat biztosítsunk az optimális működéshez.
Mindaddig azonban, amíg az ember más étkezések során is be tudja építeni a megfelelő tápanyagokat, a reggeli nem feltétlenül a nap legkritikusabb étkezése.
Nézzük, hogy mit mond a tudomány!
Bizonyítékok a reggeli étkezés mellett
A reggeli elfogyasztásának állítólagos előnyeinek többsége elsősorban megfigyeléses vizsgálatokból származik, amelyek nem tudják bizonyítani az ok-okozati viszonyokat.
Például egy 2021-ben készített áttekintés során – ami 14 megfigyeléses tanulmányt vizsgált – megállapították, hogy azoknál, akik minden nap reggeliztek, csökkent a következők kialakulásának kockázata:
- szívbetegség
- cukorbetegség
- elhízottság
- magas vérnyomás
- stroke
- hasi elhízás
- szív- és érrendszeri eredetű halálozás
- emelkedett alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) koleszterinszint.
Ez a vizsgálati csoport ismét csak azt sugallja, hogy azoknál, akik reggeliznek, nagyobb valószínűséggel csökkent a fent említett szív- és érrendszeri és anyagcsere-betegségek kockázata. Az viszont nem bizonyított, hogy ezt a reggeli okozza.
A több, mint 30 000 észak-amerikaira vonatkozó adatok elemzése azonban azt mutatja, hogy azok, akik kihagyják a reggelit, hiányt szenvedhetnek egyes tápanyagokból.
Leggyakrabban ezek a tápanyagok hiányoznak azoknál, akik kihagyták a reggelit:
- folsav
- kalcium
- Vas
- A vitamin
- B1, B2, B3 vitaminok
- C vitamin
- D-vitamin.
Egészségesebbek azok, akik reggeliznek?
Egy 2018-as megfigyeléses tanulmány szerint azok, akik gyakran reggeliznek, gyakran jobban odafigyelnek általános tápanyagbevitelükre, rendszeresen részt vesznek fizikai tevékenységben, és megfelelően kezelik a stresszt.
Ezzel szemben azok, akik kihagyják a reggelit, általában egészségtelenebb életmódot folytatnak, mint például a gyakori dohányzás és alkoholfogyasztás. Általában magasabb zsír-, koleszterin- és kalóriatartalmú étrendet követnek, mint a rendszeresen reggelizők.
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy az életmódbeli szokások hozzájárulhatnak a reggelizők általános egészségi állapotához.
Kell-e reggelizni?
Mivel a reggeli lehetőséget ad szervezetünk tápanyagokkal való feltöltésére, fontos étkezés. A legújabb tanulmányok szerint azonban nem biztos, hogy ez a nap legfontosabb étkezése.
A reggeli elfogyasztása és a reggeli éhségre való odafigyelés nagyon fontos akkor, ha reggel éhesen ébredsz. Ha azonban néha kihagyod a reggelit, nem kell bűntudatot érezned.
Viszont ha rendszeresen kihagyod a reggelit, akkor fontos, hogy a többi étkezés során optimalizáld a tápanyagbevitelt.
Mit kell enni reggelire?
Néhány egészséges reggeli étel:
- tojás
- zabpehely
- görög joghurt
- bogyók
- teljes kiőrlésű pirítós
- chia mag
- túró
- avokádó
- diófélék
Forrás: www.medicalnewstoday.com