Tudta, hogy a csontritkulás éppen annyira a férfiak problémája is, mint a nőké? Hazánkban negyed millió nő szenved a betegségtől és nagyjából ennek a negyede a csontritkulással diagnosztizált férfiak száma.
A jó hír az, hogy egészen egyszerű módszerekkel akadályozható meg ennek a csúnya betegségnek a kialakulása és ha már kifejlődött, egyszerűen javítható a csontok minősége. Az alábbi pár ötlet a legjobb módszerek gyűjteménye amit ismerek a csontok egészségének megóvása és javítása érdekében.
1. Önképzés – Amennyiben ismeri a csontritkulás jeleit és tüneteit, tudja a kezelés és a megelőzés módszerét, megállíthatja még az előtt, hogy komolyabb problémát okozna.
A csontritkulás (oszteoporózis) szó szerint azt jelenti, hogy „porózus csont”. Akkor beszélünk róla, amikor a csontsűrűség arra a pontra csökken, hogy a csontok már nem elég erősek ahhoz, hogy tartsák a testet. A korai csontritkulást általában nem kíséri fájdalom vagy érezhető tünet, és csak az első törött csont lesz a figyelmeztető jele a problémának. A leggyakoribb csontritkulással összefüggő törés helye a gerinc, a csípő és a csukló. Mivel a csontok fokozatosan gyengülnek, a hátfájás, a testmagasság csökkenése és a görnyedt testtartás is figyelmeztető jelek lehetnek.
Gyermek- és fiatalkorban a csontok folyamatos, ciklikus átalakulásban vannak. Az új csontszövetek felépítése és a régiek lebontása gyors és eközben a csonttömeg növekszik, mert a felépülés gyorsabb, mint a leépülés. Azonban ahogy a negyvenes éveinkbe lépünk, ez a folyamat lelassul és elkezdünk több csontszövetet veszíteni, mint amennyi újból keletkezik. Megfelelő karbantartás és néhány létfontosságú tápanyag hiányában hamar betegséggé fajulhat a csontjaink szegényes állapota.
2. Mérjünk – A csontritkulás mérése egyszerű, fájdalommentes és nem invazív.
Az orvosok számára több eszköz is rendelkezésre áll ehhez és már nagyon korai stádiumban észre tudják venni a csökkenést. A röntgen, az ultrahang és a CT is alkalmas a mérésre és elsősorban a változást kell figyelni a két mérés közt eltelt időben.
3. Figyelje a hormonjait – Bár közismert a nők esetében az ösztrogénszint és a csontritkulás kapcsolata, a férfiak esetében is hasonló jeleket láthatunk.
A nők esetében a menopauza és a csontritkulás kezdete közt látványos egybeesés figyelhető meg. Amikor az ösztrogén szintje leesik, a csontvesztés az évi 1% körüli értékről mintegy 3%-ra növekszik egyik évről a másikra. Bár később ez a romlás magától lelassul, de nem áll meg teljesen. És addigra elvesztik a teljes csonttömegük 35-50%-át.
A férfiak esetében a tesztoszteron hormon van kapcsolatban a csontsűrűség változásával. A korosodás során először ez csökken, majd ezt követi az ösztrogén csökkenése és onnantól a folyamat hasonlóan zajlik, mint a nők esetében. Egyes kutatók szerint a tesztoszteron szint fenntartása védelmet jelent a férfiak csontritkulásával szemben.
Az egészséges életmód testben és lélekben képes kiegyensúlyozni a hormonháztartást férfiak és nők esetében egyaránt. Bár léteznek hormonkiegyensúlyozó terápiák is, de ezeket nem javasolnám, mivel nem kockázat nélküliek. Orvosi felügyelet mellett haszonnal alkalmazhatja, de óva intem attól, hogy öngyógyításba kezdjen hormonkészítményekkel.
4. pH egyensúly – A táplálkozásunk felborult pH egyensúlya az egyik legfontosabb kezelendő probléma a csontritkulás megelőzésében és kezelésében.
Az acidózisnak, a test szöveteinek savas irányba tolódásának számos oka van. Szerepet játszik ebben a stressz, a környezetszennyezés, a sav-termelő élelmiszerek fogyasztása és ezek együtt folyamatos sav-kiegyensúlyozásra kényszerítik a szervezetünket. Mivel a sejtjeink enyhén lúgos környezetet kívánnak, a szervezetünk szabályzó rendszere mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt biztosítsa. Amennyiben savasító hatás éri, a csontokat sem kíméli és kalciumot von ki belőlük a súlyosabb probléma kivédése érdekében.
A leghatékonyabb módszer a romboló elsavasodás megelőzésére a megfelelő étrendi összeállítás. A 60%-ban lúgosító hatású ételek fogyasztása és a savképző ételek 40% alatt tartása elegendő ehhez. A magyar étrend azonban ennek nem felel meg ma már. Alig esznek zöldséget és gyümölcsöt az emberek. A tészták, a burgonya, a rizs, a hús, a sajt, a tej mind-mind savas elemekre bomlanak az emésztés során.
Minden étkezéshez szükséges lenne lúgosító zöldséget fogyasztani, de legalább egy magas kalcium és magnézium tartalmú étrend-kiegészítőt.
5. Életvitel – Talán ez a legfontosabb kulcs ami a megoldáshoz vezet. A mozgásszegény életmód, a dohányzás, az alkoholfogyasztás mind csökkentik a csontképződést és zavarják a kalciumfelszívódást.
Mindössze napi 10-15 perc megerőltető testmozgás elegendő a csontvesztés megállításához. Az izmokat fájdalomig feszítő súlyzós edzés és az egyszerűbb gyakorlatok (mint kerékpározás, gyaloglás) kombinácója adja a legjobb eredményt. Amennyiben ez a szabad levegőn végzett gyakorlat, az még növeli a hatékonyságot.
6. Kalcium, d-vitamin, k-vitamin – Pár létfontosságú tápanyag hiánya rontja a csontok állapotát. Ráadásul ezek felszívódása az életkorral csökken, tehát célszerű bőséges mennyiségben fogyasztani őket.
A napi kalcium bevitelt 40 éves kor felett célszerű napi 500mg felett tartani. Akinek ismert kalcium felszívódási problémája van, annak akár napi 1000mg is szükséges lehet, persze arányosan megnövelt magnézium bevitel mellett. 65év felett pedig 1200-1500mg lenne a kívánatos.
A d-vitamin nélkül a kalcium felszívódása és a csontokba való beépülése nem megy végbe. Mindegy, hogy heti egyszer a napozás vagy a szoláriumozás alkalmával, vagy naponta 1000NE d-vitamin kapszulával szerzi be valaki a szükségletét. Az állatok zöme étrend útján jut d-vitaminhoz – lévén szőr borítja a bőrüket. Az emberek abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy akár a napfényből ingyen is hozzájutnának, ha figyelnének erre.
A c-vitamin, a k2-vitamin szintén javítja a kalcium felszívódást és ezen keresztül a csontok állapotát. Azt mondhatjuk, hogy egy kiegyensúlyozott multivitamin, ami legalább 500mg kalciumot is tartalmaz, remekül megfelel erre a célra. Az általam ismert legjobb arányú napi multivitamin és ásványi-anyag összeállítás a Vitaking Senior terméke. Némi friss zöldség fogyasztása mellett ez remek napi vitamin pótlás.
A csontritkulás egy sajnálatos mellékhatása az öregedésnek, de nem feltétlenül kell ennek bekövetkeznie. Némi tudatossággal megelőzhető az életminőség romlása. Soha nem késő átvenni az irányítást a saját életminősége és egészsége felett.