Nem a multivitamin készítményekben lévő cianid mennyisége ami nekem aggodalmat okoz. A félrevezető ál-szakértők azok, akik valódi okot adnak az aggodalomra. Olyanokra gondolok, mint Dr. Bíró Szabolcs.
Sok minden van az életben, amivel kapcsolatban aggódhatunk, de a b-vitamin kiegészítőkben lévő cián nem tartozik ezek közé. Miért mondom ezt? Egy barátom ma egy cikket küldött amiben egy ál-szakértő arról nyilatkozik, hogy „milyen mérgező összetevő van a vitaminodban”. Hosszan beszél arról, hogy ebben az országban megengedett ciánból vitaminokat gyártani. Ez a férfi Bíró Szabolcs, aki „kőolajipari vegyészként” hivatkozik magára, és könyvet is írt a vitaminokról. Ahogy látom ezzel haknizik az országban pár éve és a saját multivitaminjait népszerűsíti és adja el azáltal, hogy a többit veszélyesnek állítja be.
Most akkor van vagy nincs bennük cián?
Igen, valóban van cianid a B12-vitamint tartalmazó készítményekben, de aggódni emiatt teljesen alaptalan. A B12-vitamint normál esetben baktériumok szintetizálják, amelyek az állatok bélflórájában élnek, és emiatt kizárólag állati eredetű élelmiszerekben található meg. Ezek a baktériumok nem találhatók meg a gyümölcsökben, gabonafélékben vagy zöldségekben, ezért javasolják a vegetáriánusoknak és vegánoknak a b12 vitamint is tartalmazó kiegészítők szedését.
A b12-vitaminra a szervezetnek szüksége van többek között a vörösvérsejt-képzéshez és a DNS-szintézishez, valamint a megfelelő idegfunkciókhoz.
Valójában nem egyetlen vegyületről beszélünk. A b12 vitamin elnevezés négy nagyon hasonló vegyületre utalhat, mindegyiknek van vitaminszerű hatása. Közös jellemzőjük, hogy a molekula közepén egy kobalt atom található, de az atomhoz kapcsolódó vegyületekben különböznek. Ez nem befolyásolja a biológiai aktivitásukat.
Ezeket a vitamereket – ahogy hívják őket – szerencsére eddig nem sikerült orosz földgázból szintetizálni, így a multivitaminokban lévő B12-t ugyanazon baktériumokkal történő fermentációval kell előállítani amik a beleinkben is előállítják. A fermentáció adenosilkobalamint és metilkobalamint termel mint az állati és humanoid szervezetekben.
A probléma az, hogy ezek a molekulák élelmiszerekben történő felhasználás és tárolás során hajlamosak lebomlani. Azonban a kálium-cianiddal való társítása (nem hidrogén-cianid, ahogy a kémikusdoktor állítja) ezeket cianokobalaminná alakítja, ami viszont felettébb stabil. Amikor a cianokobalamin bejut a szervezetbe, visszaalakul az eredeti adenosilkobalaminná és metilkobalaminná, felszabadítva a folyamat során a cianidot. Innen eredhet kémikus félelme.
Igaza van a kémikusnak vagy sem?
Röviden megválaszolva a kérdést: nincs, de álljon itt egy ötödikes számolási példa ennek igazolására:
A B12-vitamin adagjait mikrogrammokban, azaz a gramm milliomod részében szoktuk mérni. Az ajánlott napi bevitel 2-3 mikrogramm, de a multivitaminok akár ennek százszorosát is tartalmazhatják, mivel a B12 köztudottan rosszul szívódik fel a belekből. Még a legmagasabb engedélyezett adagoknál is a felszabaduló cianid mennyisége körülbelül 20-40 mikrogramm, ami messze kevesebb, mint a természetes táplálékainkban előforduló cianid mennyisége, amelynek az ember lenmagot, mandulatejet, almalét vagy cseresznyét fogyasztva lehet kitéve. (Ezek a magas cianid tartalmú élelmiszerek)
A cianid szájon át bevitt adagja, amelynél nincs kockázat, 50 mikrogramm/kg testtömeg. Ez azt jelenti, hogy egy 15 kg-os gyermek, aki naponta 1000 mikrogramm B12-vitamint kap, még mindig kevesebbet mint a biztonságos mennyiség 3%-át veszi be! Egyszerűen egy nem létező problémának a kitalálásával gazdagodik Bíró Szabolcs.
Mi a helyzet azokkal az emberekkel, akik mandulát vagy lenmagot tartalmazó, esetleg almából vagy más gyümölcsökből készült turmixokat fogyasztanak, amelyek a legmagasabb cianid adagokat tartalmazzák, amelyeknek az ember kitett lehet? Egy 70 kg-os felnőttnek 16 szokásos méretű turmixot kellene fogyasztania kevesebb mint két óra alatt, hogy a cianidtól mérgezve legyen! Ez amellett, hogy irreális, nem az öngyilkosság legkönnyebb módja.
Talán ezért nem haknizik senki a reggeli turmixok veszélyeivel országszerte. De a vitaminok veszélyeivel riogatni az embereket népszerű dolog. A gyógygombás Varga is ezzel alapozta meg a sikerét, aztán a bíróságon kötöttünk ki.
A lényeg? Nincs ok az aggodalomra a B12-vitamin kiegészítők cianid tartalma miatt, de van ok az aggodalomra az önjelölt, szakmai alapokkal sem rendelkező vagy azt tagadó ál-szakértők miatt, akik riogatják a nyilvánosságot, jellemzően anyagi haszonszerzés céljából.
Màtai Imréné
Màr nagyon régota gondolom azt hogy a vitaminpiac egyrészet szélhámosok uraljàk ,akik fars nézeteikkel negativ irànyban befojàsoljàk a vàsàrlókat.