Egereken végzett kísérletek szerint bizonyos kemoterápia gyógyszerek nemcsak a daganatot, hanem az agy sejtjeit is elpusztítják. Ez arra figyelmezteti az orvosokat, hogy olyan szereket alkalmazzanak, amelyeknek valamennyi lehetséges hatását tisztázta már az orvostudomány.
A rák gyógyításában elterjedten alkalmazott kemoterápiás (gyógyszeres) és sugárkezelések utóhatásait az onkológusok rendszeresen kutatják és ellenőrzik. Külön figyelmet fordítanak a gyermekkorúakra, mert a még fejlődő szervezetet ért behatások olyan, csak később jelentkező problémákat is okozhatnak, amelyek a felnőtteket már nem fenyegetik.
A Journal of Biology szakfolyóirat legutóbbi számában két, egymástól függetlenül dolgozó kutatócsoport is közzétette negatív aggályait.
Az amerikai Rochester Egyetemen dolgozó Jörg Dietrich és kollegái kísérleti egereken azt konstatálták, hogy egyes, a rákos sejteket elpusztítani hivatott kemoterápiás gyógyszerek jobban hatnak az agysejtekre, mint a rákos daganat sejtjeire, azaz: a daganat sejtjeit is kiirtják, de gyorsabban pusztítják az agysejteket. Különösen veszélyeztetik közülük az oligodendrozit (idegeket támasztó, kromatinban gazdag) típusúakat. Egyelőre csak az egereken végzett kísérletekben tapasztaltakról számolhattak be, a vizsgálati módszereket embereken egyelőre nem alkalmazhatják.
A buffalo-i egyetemen kutató Patricia Duffner pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy az agy és az agyvelődaganatok besugárzással történő kiirtásával – a kemoterápiáknál feltételezetthez hasonló káros jelenségek miatt – már fel is hagytak.
Egybehangzó véleményük, hogy az eddiginél sokkal alaposabban kell feltárni nemcsak az új, de a már alkalmazott rákterápiák mellék- és utóhatásait is, különösen, amikor gyermekek kezeléséről döntenek.