Nyilván nem. Saját testünkbe sajnos gyakran töltünk tápanyagokban szegény élelmiszereket, és ez gyakran meg is látszik teljesítményünkön: szervezetünk ugyanis csak bőséges vitaminellátmánnyal tudja hozni a csúcsformáját. Hogyan működnek a tápanyagok? Hogyan vezérlik a vitaminok az anyagcserét? Miért lassul le az anyagcsere?
Az ember, mint egy vegyi üzem
Képzelje el a testét egy hatalmas biokémiai üzemként, melynek minden egyes másodpercben több millió biokémiai reakció megy végbe. A vitaminok és ásványi anyagok nem egyszerűen csak felgyorsítják ezeket a folyamatokat, hanem ők teszik egyáltalán lehetővé a beindulásukat és lezajlásukat. Ahhoz például, hogy a testünk előállítson egy hormont, vagy lebontsa a táplálékot, tökéletes tervszerűséggel futószalagon egymás után kell lefutnia egy sor bonyolult, több száz különálló szakaszra osztható folyamatnak, amelyek különböző mikrotápanyagokon alapulnak.
De ugyanígy különálló, egyedi üzem a testünk minden egyes sejtje is, melynek megvannak a maga fehérjemolekula gyártósorai, energiaközpontjai, szemétégetői és örökítőanyag-másológépei – amelyek szintén mikrotápanyagokat igényelnek a működésük minden egyes lépéséhez. Sejtjeink biokémiai aktivitása folyamatosan zajlik, ezért folyamatosan igénylik (nem kúraszerűen 1-2-3 hónapig, hanem az év 365 napján) a mikro-tápanyag utánpótlást is – ez pedig különösen fontos, mert a mikro-tápanyagokból, különösen a vízben oldódóakból szervezetünk csak keveset képes raktározni.
Jobban működő anyagcsere – mikro-tápanyagokkal
Értéktelen, mikro-tápanyagokban szegény ételek helyett természetes táplálékokkal és vitaminokkal szükséges feltölteni a szervezetünket! A legtöbben ugyanis tisztában vannak azzal, hogy egy sportkocsiba egyáltalán nem jó ötlet olcsó fűtőolajat tankolni, ám amikor a saját testünk táplálása kerül szóba, valamiért már jóval lejjebb adják az igényeiket. Holott ahogy egy jó autónak jó benzinre, úgy a testünknek tápláló vitaminokra, ásványi anyagokra és nyomelemekre van szüksége.
Miért lassítja le az anyagcserét a vitaminhiány?
Ha a termelési lánc elejéről hiányzik egy vitamin, akkor hátrébb a soron sem tudnak rendesen haladni a dolgok vagy legfeljebb csak kerülő utakon. Az anyagcsere ilyenkor lelassul, és ezzel együtt csökken a teljesítőképességünk is.
Ezért fontos és célszerű az összeset pótolni. Nem csak C-vitamint, nem csak magnéziumot, nem csak az E-vitamint…stb. hanem mindet, egyszerre!
(forrás: Andreas Jopp, Veszedelmes vitaminhiány)