Egyetlen pohár grapefruit dzsúsz legalább ötven százalékkal megnöveli a Q10 koenzim (CoQ10) felszívódási arányát a bélrendszerből – mutatta ki egy idén publikált japán tanulmány. A dzsúsz a sejtmembránban található P-glycoprotein (P-gp) nevű fehérje működését befolyásolja, aminek eredményeként megnőtt a sejtek Q10 felvétele a laboratóriumi kísérletek során.
„Azt találtuk, hogy grapefruit dzsúsz jelenlétében megnő a sejtek CoQ10 felvétele” – írta Ken Iseki a kutatást vezető orvos a Hokkaido Egyetemről. A Q10 esetében eddig is ismert volt, hogy az előállítása kulcsszerepet játszik a biológiai hasznosulásában. Mivel a Q10 zsíroldékony vegyület, a felszívódása zsírsavak jelenlétében megnövekszik, míg ezzel ellentétben jelentősen lecsökken éhgyomorra történő fogyasztása esetén.
„Lehetséges, hogy a grapefruit lével történő együttes adagolása olyan formát hoz létre a Q10 esetében, ami könyebben felszívódik a béltraktusból” – teszi hozzá Dr. Iseki.
A grapefruit közismerten kapcsolatban áll más összetevővel is az emésztőrendszerben. A gyümölcs leve és rostos részei számos enzim működését befolyásolják olyan módon, hogy annak hatása van egyes gyógyszerek felszívódására is. Ilyenek például a koleszterin csökkentő sztatinok. Potenciálisan mérgező mennyiséget képes elérni a vérben ezen gyógyszerek mennyisége, amennyiben grapefruit lét fogyasztunk a szedésükhöz.
Ez a mostani tanulmány azonban egy előnyös hatását emeli ki a grapefruit fogyasztásának a Q10-el kapcsolatban, mivel ebből a vitaminszerű anyagból minél több szívódik fel, annál jobb.
Vitaminszerű?
A CoQ10 tulajdonságai a vitaminokéhoz hasonlatosak. Mivel azonban a fiatal egészséges szervezet előállítja magának, nem sorolható a szigorú értelmezés szerint a vitaminok közé. Húsz éves korban éri el a termelése a testünkben a maximumot és 40 éves kort elérve már töredékét termeli szervezetünk annak, mint amire a fiatalsághoz szükségünk volt.
Kémiailag a Q10 két egységből tevődik össze: egy „fejből” és egy „farokból”. A farokrész 5 szénatomos alegységek egész számú többszöröséből áll. A 10-es jelölés a koenzim Q10 vegyület nevében például 10-szer ismétlődő 5 szénatomos egységre utal (azaz a farokrész 50 szénatomot tartalmaz összesen).
A testünkben sem mindenhol található meg azonos mennyiségben. A sejtek energiatermelő egységében, a mitokondriumokban van legnagyobb koncentrációban, tehát szoros kapcsolatban van a test kémiai energia egyensúlyával.
Szakirodalmi adatok alapján egyes szív- és érrendszeri betegségek súlyossága és a koenzim-Q10-hiány között erős összefüggés mutatható ki. Magas vérnyomás csökkentésében és az infarktusból való felépülésben lehet segítségére a szívnek. Antioxidánsként jelentős mértékben képes a szöveteket ért oxidatív hatás mérsékelni. Az LDL koleszterin oxidációját hatékonyan gátolni, így az érelmeszesedés kialakulásának lassításában komoly szerepe van. Más tanulmányok az egyes degeneratív idegi problémák kezelésében mutattak ki pozitív eredményeket Q10 alkalmazása esetén.
A tanulmány részletei
A japán kutatók Caco-2 sejteket használtak fel a kísérlet során. Ezek a sejtek kísérletekben jól modellezik az emberi bélrendszer sejtjeinek emésztési folyamatait. A sejteket Q10 jelenlétében és egy százalékosra hígított grapefruit lében tenyésztették.
Az eredmény azt mutatta, hogy legalább ötven százalékkal megnövekedett a sejtek Q10 felvétele abban az esetben, amikor grapefruit is volt a tenyésztő folyadékban azzal szemben, amikor az nélkül tenyésztettek.
A cikk végén a kutatók azt javasolták, hogy tovább kellene vizsgálni, miként lehetne a grapefruit adagolásával a Q10 egészségre gyakorolt hatását fokozni azokban az esetekben, amikor terápiás célból nagy mennyiség adagolására van szükség.