Egy friss tanulmány kimutatta, hogy drámai módon csökkenthető a mentális hanyatlás esélye azzal, hogy csupán napi egyetlen adag feldolgozott húsról lemond valaki.
- Mindössze heti két adag feldolgozott hús 14 százalékkal növelte az időskori demencia kockázatát.
- Nem találtak kockázatot a feldolgozatlan húsoknál, mint például a hamburger, a steak vagy egy sertésszelet.
- Napi egy feldolgozott húskészítmény egészségesebb fehérjeforrásra cserélve 20 százalékkal csökkentheti a demencia kockázatát.
A jó hír talán az a fentiben, hogy végre valakinek eszébe jutott hús és hús között különbséget tenni amikor annak élettani hatását vizsgálja. Számomra is megdöbbentő volt, hogy egészen mostanáig a „vörös hús” fogalmába beletartozott minden olyan készítmény is ami a húson kívül az eltarthatóság érdekében butil-hidroxi-toluolt, nátrium-nitritet és egyéb olyan adalékanyagot is tartalmazott ami miatt minimum megkérdőjelezhető lenne minden korábbi tanulmány, ami nem vette a fáradtságot a kettő elkülönítésére. Gondolom újabb éveknek vagy évtizedeknek kell eltelnie mire kideríti egy lelkes egyetemi csapat, hogy melyik húsipari adalékanyag a felelős a hanyatlásért és a hús rehabilitálva lesz. Addig is álljon itt az eredmény tanulságul:
Ez a nagyszabású vizsgálat megállapította, hogy azok az emberek, akik hetente mindössze két adag feldolgozott húst, például sonkát, kolbászt, virslit és olyan közönséges felvágottakat, mint a parizer vagy a szalámi fogyasztottak, 14 százalékkal nagyobb valószínűséggel alakult ki demencia mint azoknál, akik háromnál kevesebbet adagot ettek havonta. (Egy adag itt két szelet sonkát, 5dkg kolbászt, stb… jelentett.)
A vizsgálat eredményeit ezen a héten mutatták be az Alzheimer’s Association Nemzetközi Konferenciáján Philadelphiában. Számos korábbi bizonyítékot egészített ez ki. Korábbi tanulmányok már jelezték, hogy a legtöbb feldolgozott húskészítmény egészségkárosító, de ilyen pontos mérésekkel még senki nem állt elő korábban. Szintén újdonság, hogy a vizsgálat elkülönítette a feldolgozott vörös húsok és az iparilag nem tartósított húsok élettani hatását az időskori elbutulásra. Jó hír lehet ez a steak, a sertésszeletek vagy a hamburger rajongók számára.
Ugyanis Li és kutatócsoportja közölte, hogy a feldolgozatlan vörös húsokat is tanulmányozták, de nem tártak fel összefüggést a demencia és a feldolgozatlan állati fehérjék, például a hamburger, a steak vagy a sertésszelet között. Joel Salinas, MD , a New York-i NYU Langone Health neurológiai klinikai adjunktusa és az Isaac Health főorvosa szerint ezek a legújabb eredmények rávilágítanak arra, hogy a feldolgozott vörös húsok bizonyos összetevői különösen károsak lehetnek. Hogy mely összetevőkre gondolt a doki, idézzünk az írásából:
„A feldolgozott húsok jellemzően nagy mennyiségű nitrátot, nitriteket, tartósítószereket és sót tartalmaznak. Ezek az adalékanyagok hozzájárulhatnak a gyulladáshoz, az oxidatív stresszhez és az érrendszeri károsodáshoz, amelyek mindegyike a demencia fokozott kockázatához kapcsolódik. Ezenkívül a feldolgozás során használt egyes tartósítószerek és vegyszerek neurotoxikus hatást fejtenek ki, ami ezen felül is hozzájárulhat a kognitív hanyatláshoz.”
Az elemzéshez a tudósok több mint 130 000 felnőttet követtek nyomon 43 évig. A felvett személyek több mint 60 százaléka 30 és 55 év közötti ápolőnő, több mint egyharmada pedig 40 és 75 év közötti férfi egészségügyi szakember. A vizsgálat során 11 173 demenciás esetet azonosítottak.
Kéttő-négy évente a résztvevők étkezési kérdőíveket töltöttek ki, hogy felmérjék az elmúlt időszakban követett étrendjüket. Megkérdezték tőlük, milyen gyakran esznek egy adag feldolgozott vörös húst, amely a következő lehetett:
- Két szelet bacon vagy sonka
- Egy hot dog
- Két uncia (5,6 dekagramm) azaz két kis szelet kolbász vagy szalámi
- Szalámis vagy más feldolgozott húsból készült szendvics
Az egyének arról is beszámoltak, hogy milyen gyakran fogyasztanak diót vagy hüvelyeseket, beleértve a mogyoróvajat (1 evőkanál), a földimogyorót, a diót vagy más dióféléket, szójatejet, babot vagy a lencsét, borsót, tofut vagy szójafehérjét.
Amellett, hogy a feldolgozott húsfogyasztással összefüggésben látványosan magasabb a demencia kockázata, és alacsonyabb a diófélék és hüvelyesek kockázata, a tanulmány szerzői felfedezték, hogy a feldolgozott vörös hús nagyobb fogyasztása gyorsabban öregíti az agyat. Kiszámították, hogy a feldolgozott termékek minden további napi adagja további 1,6 évnyi globális kognitív öregedéshez kapcsolódik, beleértve a nyelvi funkciókat is.
Az viszont, hogy egy adag feldolgozott vörös húst napi egy adag diófélékkel és hüvelyesekkel cseréltek le, 1,37 évvel kevesebb kognitív öregedéssel járt a globális felmérésben.
„A legfontosabb következtetés az, hogy az étrend döntő szerepet játszik az agy egészségében, és az egészségesebb élelmiszerek megválasztása segíthet csökkenteni a kognitív hanyatlás és a demencia kockázatát” – mondja. „A feldolgozott vörös hús korlátozása és több növényi alapú élelmiszer, például diófélék, hüvelyesek, tofu és bab beiktatása az étrendbe valószínűleg jótékony hatással lesz agya hosszú távú egészségére.”
A tanulmány eredményei korlátozottak, mivel megfigyeléseken alapulnak, és nem bizonyítják egyértelműen az ok-okozatot. Ezenkívül az étkezési szokásokat saját maguk jelentettek be, ami néha pontatlan lehet.
Források
- Egészséges fehérjék kiválasztása.American Heart Association. 2024. július 31.
- A feldolgozott vörös hús növeli a demencia kockázatát; Diófélékre és babokra cserélve csökkentheti a kockázatot. Alzheimer Egyesület . 2024. július 31.
- Élelmiszertudományi és táplálkozástudományi kritikai vélemények . 2021. július 20.
- American Journal of Clinical Nutrition . 2023. december.
- Támogatja az Amerikai Rákszövetség a húst? Amerikai Rák Társaság .
- Neurológiai klinikai gyakorlat . 2023. augusztus.
- Ki kapja meg az érrendszeri demenciát? Alzheimer Társaság . 2022. június 21.2022. június 21.
- Cukorbetegség és kognitív hanyatlás. Alzheimer Egyesület . 2023. február.2023. február.