A Medicure Pharma gyógyszergyártó cég a napokban fordult az FDA-hoz egy meglepő kéréssel: tiltsák be a B6-vitamin értékesítését. Ez a lépés aggodalmat keltett a táplálékkiegészítők hívei és gyártói körében, akik ismét a gyógyszeripar túlzott befolyásától tartanak.
A vállalat indoka az volt, hogy saját, B6-vitamin alapú gyógyszerüket, az MC-1-et szeretnék piacra dobni. Ez a kérés azonban nemcsak a természetes táplálékkiegészítők piacát veszélyezteti, hanem felveti a nagy gyógyszergyárak és a természetes egészségügyi termékek közötti verseny torzulásának kérdését is. A cég állítása szerint az MC-1 jelentős előnyökkel bír a hagyományos B6-vitaminnal szemben, ám ez a megközelítés kétségeket vet fel a fogyasztók és az egészségügyi szakemberek körében is.
P5P
A B6-vitamin egy természetes tápanyag, amely számos zöldségben, diófélékben és gabonában található. Természetes formáját piridoxál-5′-foszfátnak vagy röviden P5P-nek nevezik. Nélkülözhetetlen tápanyag a kismamáknak, a felnövő gyermekeknek és mindenkinek, aki egészséges szeretne lenni. Rendkívül fontos az egészséges vérsejtek működéséhez, és több mint 100 enzim-reakcióban vesz részt, amelyek a fehérje-anyagcserét is magukban foglalják.
Ezt a molekulát az emberi test állítja elő az ételekben található B6 vitaminból. Számos gyártó eleve az aktív formát teszi a termékébe, elősegítve a hasznosulást azoknak is, akiknek bármilyen felszívódási nehézségük van.
Miért kérheti egy gyógyszergyár az FDA-t, hogy tiltsa be ennek az alapvető és természetes tápanyagnak az értékesítését? Egyszerű: mert a saját B6-vitamin-formáját akarja forgalmazni, és „gyógyszernek” nevezni.
Orbáncfű és társai
Ne higgye bárki, hogy ez a múltban nem történt már meg. Emlékszik még bárki a vörös rizsre? Pedig sokáig az egyik leghatékonyabb természetes megoldásként árulták a magas koleszterinszintre. A vörös rizst a kínai orvostudomány már több ezer éve ismeri és alkalmazza. A rizs attól lesz vörös, hogy egy Monascus purpureus nevű élesztő gombafajt telepítenek a rizsszemekre és ezek rajtuk elszaporodva okozzák a rizs színének a megváltozását.
Aztán jött egy gyógyszergyár és kivonta a lovasztatin molekulákat (ezek felelősek a gyógyhatásért) a vörös rizsből, majd szabadalmaztatta mint gyógyszer. Miután megszerezték az FDA jóváhagyását „sztatin gyógyszereikre”, könnyű volt petíciót benyújtani a vörös élesztős rizs betiltását kérve, azt állítva, hogy az étrendkiegészítőket gyógyszerrel dúsították.
Természetesen a gyógyszerek – ugyanazok a gyógyszerek, amelyeket a vörös élesztő rizsből izoláltak.
A közelmúltban hazánkban veszélyessé lett nyilvánítva az orbáncfű. Addig mint természetes kedély javító úton-útfélen lehetett kapni. Sőt, úton-útfélen lehetett szedni is, mivel az országban legtöbb helyen vadon nő. Még abban az évben a Remotiv Extra ellepte az összes reklámblokkot a televíziókban és mindössze 8000Ft-ért mint vény nélkül kapható gyógyszer átvette a piacot.
A Remotiv Extra hatóanyaga pont ugyan az az orbáncfű kivonat amit korábban ennek az árnak a töredékért be lehetett szerezni minden Herbáriában.
Látszólag ha egy gyógyszergyárnak szüksége van egy gyógyhatású élelmiszer összetevőre akkor megszerzi. Legyen az fermentált rizs, egy gyógynövény vagy egy vitamin. Még szerencse, hogy a rántott húsnak nincs semmi betegség megelőző vagy gyógyhatása. Hamar a patikák polcain találnánk és az ára 5x több lenne mint most egy étteremben vagy kifőzdében.