A cink fontos ásványi anyag, amely a szervezet számos reakciójához és funkciójához szükséges, beleértve az egészséges növekedést, az immunrendszer működését, a DNS-szintézist és a sejtosztódást.
A szervezetben a legmagasabb cinkkoncentráció a májban, a hasnyálmirigyben, a vesében, a csontokban, az izmokban és a szemekben található. A cink hozzájárul az ember szagló- és ízérzékeléséhez is.
A szervezet azonban nem tudja tárolni a cinket. Éppen ezért rendszeres pótlása elengedhetetlen az egészséges cink-egyensúly fenntartásához.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a cinkhiányt széles körben elterjedt globális egészségügyi teherként azonosította.
A cink lehetséges egészségügyi előnyei
1, A cink támogatja a növekedést és fejlődést
A cinkhiányt a rossz növekedéssel hozták összefüggésbe. Számos tanulmány megerősítette, hogy a cink-kiegészítés kismértékű, de jelentős növekedéshez vezetett a gyermekek növekedési ütemében.
További kutatásokra van szükség a cink növekedési előnyeinek megerősítéséhez.
A növekedés enyhe fokozódása, a cink kiegészítőként való fogyasztása esetén, azt sugallja, hogy a cink hatékonyabb lehet a gyermekek tápláltsági állapotának javítására irányuló szélesebb körű erőfeszítések részeként szerte a világon.
2, Az életkorral összefüggő krónikus betegségek és fertőzések kockázatának csökkenése
A cinkről kimutatták, hogy csökkenti a krónikus gyulladást 55 és 87 év közötti embereknél. Antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítenek leküzdeni a betegséget okozó szabadgyök-sejteket a szervezetben.
A cink fertőzésre gyakorolt hatása összefügghet a citokinek csökkenésével a szervezetben. A citokinek olyan anyagok, amelyeket az immunrendszer választ ki a szervezet fertőzésekre adott válaszaként.
3, Az életkorral összefüggő makuladegeneráció (AMD) elleni küzdelem
Az AMD egy életkorral összefüggő betegség, amely fokozatosan rontja a szemnek a tiszta központi látásért felelős részét. Ez jelentősen csökkenti az olvasási képességet és az arcfelismerést.
Kimutatták, hogy a cink-kiegészítés 25 százalékkal csökkenti az előrehaladott AMD kialakulásának kockázatát, ha magas antioxidánsszinttel együtt alkalmazzák.
4, Megfázás ellen cink?
A cink számos megfázás elleni készítményben megtalálható.
Míg a cink nem folyamatosan mutatta ki a vírus eltávolító képességét, a nátha esetén a napi 75 milligrammnál meghaladó adag a tünetek súlyosságának jelentős csökkenését mutatja.
5, Sebgyógyulás
A cink szerepet játszik a bőr integritásának és szerkezetének megőrzésében. A hiánya gyakran krónikus sebekhez, például lábszárfekélyekhez vezethet. Sok krónikus lábszárfekélyben szenvedő ember szervezete kevésbé képes hatékonyan felszívni a cinket, így esetükben alacsonyabb a cink szintje a vérben.
Míg a vizsgálatok nem mutattak ki jelentős hatást a sebgyógyulásra, a táplálékkiegészítés felgyorsította a gyógyulási folyamatot azoknál az embereknél, akik általában nem fogyasztanak elegendő cinket.
6, Termékenység
A kutatók egy 2016-os szisztematikus áttekintésben azt javasolták, hogy a spermiumok minősége a terméketlen férfiak esetében nagymértékben profitálhat a cinkkiegészítőkből. A tanulmány szerzője a következőket tanácsolta::
„A cink-kiegészítés jelentősen javíthatja a meddő férfiak spermájának minőségét. Azonban további vizsgálatokra van szükség a magzati plazmacink és a férfi meddőség közötti összefüggés jobb tisztázása érdekében.
7, Hasmenés
A cinkhiányban szenvedő gyermekeknél az immunválasz gyakran elégtelen ahhoz, hogy megbirkózzanak a bejövő fenyegetésekkel, például fertőzésekkel. A WHO szerint a kevesebb erőforrással rendelkező országokban a gyerekek gyakran hajlamosak cinkhiányra.
Egyes tanulmányok szerint a táplálékkiegészítés 8-45 százalékkal csökkentette a fertőző hasmenés előfordulását.
Javasolt napi bevitel
A cink ajánlott napi bevitele felnőtt nőknek napi 8 mg, felnőtt férfiaknak pedig 11 mg naponta.
A megfelelő cinkbevitel fontos a gyermekek számára. Még az enyhe cinkhiány is gátolja a növekedést, növeli a fertőzés kockázatát, valamint növeli a hasmenés és a légúti betegségek kockázatát.
Az ajánlott napi mennyiség az életkorral változik. Az alábbi táblázat néhány kulcsfontosságú életszakaszt és a hozzájuk tartozó cinkszükségletet ismerteti.
Életkor | Ajánlott mennyiség |
Csecsemők 12 hónapos korig | 2 mg 6 hónapos korig, 3 mg 6-12 hónapos korig |
14 év feletti férfiak | 11 mg |
14 év feletti nők | 9 mg 18 éves korig, 8 mg 18 éves kor felett |
Várandós és szoptató anyák | 11 és 13 mg között, életkortól függően |
A cink hiányának tünetei
Bár a szervezetnek nincs szüksége nagy mennyiségű cinkre, mégis sokaknál előfordulhat cinkhiány. A cinkhiány lehetséges okai közé tartoznak a krónikus állapotok, az étrendből származó elégtelen cinkbevitel stb.
A szervezetnek különféle vitaminokra és ásványi anyagokra van szüksége az optimális működéshez. Az egyik nélkülözhetetlen ásványi anyag a cink, amely kis mennyiségben megtalálható az élelmiszerekben is.
Ha a szervezet nem rendelkezik a szükséges mennyiségű cinkkel, akkor a cinkhiányhoz kapcsolódó tüneteket tapasztalhatunk.
A szükséges cinkbevitel elmaradása egészségügyi kockázatot jelent.
A cinkhiány a következőket okozhatja:
- késleltetett sebgyógyulás
- lassú növekedés és szexuális fejlődés
- impotencia férfiaknál
- csökkent ízérzékelés
- szem- és bőrelváltozások
- éjszakai vakság
- hajhullás
- hasmenés
Kapcsolódás a vegetárianizmushoz
A vegetáriánusok cinkszintje általánosan alacsonyabb, mivel a szervezetünk hatékonyabban bontja le a húsokban található cinket.
A vegetáriánusok általában nagyobb mennyiségben fogyasztanak hüvelyeseket, szójababot, babot, dióféléket és teljes kiőrlésű élelmiszereket. Jóllehet egészséges táplálkozásról van szó, a fitátok jelenléte miatt ronthatják a szervezet cinkfelvételi képességét. Ezek az anyagok a cinkhez kötődnek, így azt a szervezet nem tudja felvenni.
Forrás: www.medicalnewstoday.com