A bioflavonoidok, más néven flavonoidok, olyan növényi alapú vegyületek, amelyek jótékony hatással lehetnek az emberi egészségre.
A bioflavonoidoknak megközelítőleg 6000 különböző fajtája ismert. Megtalálhatók a citrusfélék héjában, a tealevélben, a borban és sokféle termékben. Hozzájárulnak a gyümölcsök, zöldségek, fűszernövények és gyógynövények színéhez is.
Ezek a vegyületek erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásúak. Segíthetnek megvédeni a szívet, segítik a szervezetet az allergiák és vírusok ellen, és csökkentik a rák és más betegségek kialakulásának kockázatát.
Milyen előnyei vannak a bioflavonoidok fogyasztásának?
Javíthatják egészségét. Segíthetnek a különféle betegségek kezelésében és megelőzésében.
Az antioxidáns hatásuknak köszönhetően védelmet nyújthatnak a szabad gyökök ellen, amelyek károsíthatják a sejteket, és hozzájárulhatnak különböző egészségügyi problémák kialakulásához.
A bioflavonoidok gyulladásgátló tulajdonságokkal is rendelkeznek. A gyulladás csökkentése a szervezetben segíthet a szöveti sérülések csökkentésében és az olyan betegségek elleni küzdelemben, mint a cukorbetegség, az asztma és a rák.
Antioxidáns erő
Erős antioxidáns hatásukkal a bioflavonoidok segítenek a szabad gyököknek nevezett molekulák ellen.
Alacsony szinten a szabad gyökök segítenek a baktériumok és vírusok elleni küzdelemben. Ha azonban a szervezet túl sok szabad gyököt termel, akkor ezek oxidatív stressznek nevezett reakciót válthatnak ki, amely károsítja a sejteket.
A bioflavonoidok úgy működnek, hogy megkötik a szabad gyököket, vagyis deaktiválják ezeket a molekulákat, hogy ne károsítsák a sejteket. Megzavarhatják a reaktív oxigénfajták képződésében részt vevő enzimek működését is, amely egyfajta szabad gyök.
Különösen magas antioxidáns hatással rendelkező bioflavonoidok találhatók a következőkben:
- hagymát
- almák
- tea
- piros paprikák
- zeller
- menta
Az oxidatív stressz okozta károsodások csökkentésével az antioxidánsok lassíthatják az öregedési folyamatot és megelőzhetik az olyan betegségeket, mint a rák és a szív- és érrendszeri betegségek.
Bioflavonoidok az allergia ellen?
Számos allergiás betegségre lehetnek jó hatással a bioflavonoidok:
- atópiás dermatitisz (krónikus gyulladással járó bőrbetegség)
- allergiás nátha
- allergiás asztma
Az allergiás állapotok, például az atópiás dermatitisz és az asztma kialakulása összefüggésben állhat az oxidatív stresszel. A flavonoidok segíthetnek a szabad gyökök megkötésében és a sejtek károsodásának csökkentésében.
A szív- és érrendszer védelme
A bioflavonoidok antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságai jótékony hatással lehetnek a szív- és érrendszeri betegségekre is.
A kutatások azt mutatják, hogy több flavonoid fogyasztása összefüggésbe hozható a szív- és érrendszeri betegségekből eredő halálozási kockázat csökkenésével.
Más kutatások azt sugallják, hogy a bioflavonoidok bizonyos alcsoportjainak fogyasztása nagyobb valószínűséggel csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Az idegrendszer támogatása
A bioflavonoidok jótékony hatással lehetnek az idegrendszerre, többek között javíthatják a memóriát és segíthetik a neurológiai betegségek kezelését. Ezenkívül elősegíthetik az agy véráramlását és javíthatják annak működését.
A bioflavonoidok hatással lehetnek az asztrocitákra is, amelyek a központi idegrendszer sejtjei, amelyek szerepet játszanak a sejtjelek továbbítására szolgáló szinapszisok kialakításában és fenntartásában.
A kutatások azt mutatják, hogy a bioflavonoidok segíthetnek megelőzni vagy késleltetni az Alzheimer-kórt és fenntartani a kognitív képességeket.
A bioflavonoidok egyéb előnyei:
A bioflavonoidoknak további előnyei lehetnek, többek között:
- csökkentik a rák kialakulásának kockázatát
- segítik a koleszterinszint csökkentését
- szerepet játszanak a vírusok elleni küzdelemben
A legújabb kutatások kimutatták, hogy napi 500 mg flavonoid fogyasztása csökkentheti a rák okozta halál kockázatát.
A tanulmányok áttekintése arra is utalt, hogy az étrendben lévő specifikus flavonoidok csökkenthetik az emlő-, a prosztatarák és más típusú daganatok kockázatát. Ennek ellenére némi vita továbbra is fennáll, és további kutatásokra van szükség.
A bioflavonoidok segíthetnek a koleszterin kezelésében is. Egy patkányokon végzett vizsgálat szerint a luteolin és a kvercetin flavonoidok csökkenthetik a vér magas koleszterinszintjét.
Hogyan kell szedni a bioflavonoidokat?
A bioflavonoidok táplálékforrásai a következők:
- almák
- szőlő
- eper
- áfonya
- cseresznye
- banán
- őszibarack
- citrom
- zeller
- piros paprika
- kelkáposzta
- hagymát
- paradicsom
- saláta
- menta
- petrezselyem
- szójabab
- édesburgonya
- zöld és fekete tea
- vörösbor
- csokoládé
A bioflavonoidok étrend-kiegészítőként is kaphatók. A címkék olvasásakor hasznos tudni, hogy több alkategóriára oszthatók. A főbbek a következők:
- flavonolok: kvercetin, kaempferol, miricetin és rutin
- izoflavonoidok: genisztein és daidzein
- flavonok: apigenin és luteolin
- flavanonok: heszperitin, naringenin és eriodictiol
- antocianinok: cianidin, delfinidin, malvidin és peonidin
Forrás: www.healthline.com