Ha mostantól augusztus végéig elindul valaki a határba gyalog, biztosan beleakad pár tő lóromba. A lórom vagy ahogy apám hívta, a lósóska méltatlanul elhanyagolt gyógynövény.
Pedig egy fél gyógyszertárral felér az a hatóanyag tartalom ami benne van. Szeretném, ha mindenki aki a héten panaszkodott a piaci árakra vagy patikai szerek árára, elolvasná ezt az összefoglalót az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünkről.
A növény minden részét használhatjuk. Legértékesebb az ősszel szedett gyökér, amikor a növény levelei és termése már elkezdenek bordó színt felvenni. De a frissen elkészített levelei és a termése is számos haszonnal kecsegtet egészségesnek és betegnek egyaránt. Például tudta e, hogy:
Gyökere tartalmazza a legtöbb hatóanyagot
A gyökeréből készített főzetet kis adagban lehet használni hasmenés ellen, míg nagyobb dózisban hashajtó hatású a benne található emodinnak köszönhetően. Stimulálja a bélmozgást, és növeli a nyálkahártya szekrécióját, a víz kiválasztását a vastagbélben ezért alkalmas a székrekedés enyhítésére.
Ugyanez a főzet vízhajtó tulajdonságú, természetes orvosság a húgyhólyag gyulladása és húgyúti kövek valamint köszvény esetén. Ez a tulajdonság az ami miatt a 17. századi leírásokban “tisztító” hatású főzetként ajánlották az Észak-Amerikai indiánok. Pitypang gyökérrel kombinálva például alkalmas arra, hogy átöblítse a szervezetet, ami olyan bőrbetegségek esetén mint a pattanások, kelések, ekcéma, pikkelysömör és más gombás fertőzések hatékony és veszélytelen gyógymódja.
Szintén a lórom gyökere tartalmazza a rumicin nevű vegyületet, ami kliniki vizsgálatokban antibakteriális hatást mutatott. Ezen hatóanyag miatt természetes ellenszere a bakteriális fertőzéseknek, mint például az Escherichia, a Salmonella, a Staphylococcus, és a Bacillus subtilis.
A legújabb vizsgálatok kimutatták, hogy a lóromgyökér kivonata olyan vegyületeket tartalmaz amelyek hatékonyak a vastagbélrák esetében.
A levele ehető és jó ízű
A növény levelében található glikozidok növelik az epe termelődését, amely segíti a leromlott emésztést. A fiatal növény levelének íze – lévén rokonok – kísértetiesen hasonlít a kerti sóska ízére. Viszont tápanyag (vas, magnézium) tartalma lényegesen magasabb.
Szintén a leveléből készíthetünk borogatást, aminek nyugtató hatása van, és használják mint természetes gyógymódot kelések és égési sérülések kezelésére valamint egyéb bőrproblémák estén, mint ekcéma, pikkelysömör, csalánkiütés, tályogok, viszketés csípések és gyulladások. Ilyen súlyos esetekben célszerű a borogatással egy időben a főzetét is alkalmazni úgy, hogy pár kortyot itatunk a beteggel minden harmadik-negyedik órában.
Magas vastartalma révén hozzájárulhat a vérszegénység kezeléséhez. Ilyen esetben főzelékként kell megfőzni vagy savanykás szószként tálalni húsételek mellé.
Nem utolsó sorban a magja…
Ez az a része a növénynek, ami az energiát tartalmazza. Szedjen belőle minden évben pár marékkal, szárítsa meg és egész télen a házipatika része lehet. Olyan betegségek esetén tűnt hasznosnak, mint asztma és hörghurut, száraz köhögés, lépfene, anorexia, krónikus fáradtság szindróma, megfázás, görcsök, depresszió, láz, általános gyengeség vagy erőtlenség, fejfájás, hepatitisz, magas koleszterinszint, lepra, malária, menopauza, mentális kábultság, szájüregi gyulladások, vérzések csillapítása.
Nyári időszakban gyakrabban fordulnak elő a hasmenéssel járó emésztőszervi fertőzések. Teája ezt is remekül csillapítja.