Fogínyvérzésre panaszkodott egy betegem és amikor rákérdeztem mutatta meg lelkesen, hogy ő egy „egészséges ……………. tartalmú fogkrémet használ, ami nem tartalmaz szacharint és színezőanyagokat, csak jó minőségű ……………….-ot, és ………………….-ot, mentolt és egyebeket.” Kérdése az volt, hogy mit (milyen vitamint) egyen, hogy ne vérezzen a foga.
A kérdés olyan, mintha valaki naponta háromszor szándékosan elvágná késsel a kezét, majd azt kérdezné tőlem, milyen vitamint egyen, hogy ne vérezzen a keze.
Mi a baj ezzel (és sok más) fogkrémmel? Azok az összetevők, amiket nem említ a reklámduma, csak a tubuson kötelezően felsorolt összetevőlista. Nézzük a hölgy által használt fogkrém fogrontó összetevőit:
- Cukor – hogy pontosan mit is keres egy fogkrémben cukor, azt ép ésszel nehéz megindokolni. Persze, hogy az íze miatt. Bár nem tudom, anyám miért nem engedett cukrot ennem lefekvés előtt gyerekkoromban és miért kellett minden cukor után újra fogat mosnom. A cukrot mindenki szereti. Kellemes emlékeket ébreszt az íze és emiatt újra és újra kívánni fogjuk. A cukor a szájban emésztődik és erjedésnek indul, amit a fogmosást követően pár órával érzett savanyú szájíz jelez. A hatására elszaporodó baktériumok károsítják a fogzománcot, a fogtöveket és alapvető okozói a fogszúvasodásnak.
- Natrium-lauryl-szulfát – a gyógyszertári nátrium-lauryl-szulfát csomagolásán a következő figyelmeztetés olvasható: belégzése és lenyelése káros az egészségre. Irritálja a légzőszerveket és a bőrt. Veszélyes, komolyabb szemkárosodást okozhat. Szembe kerülése esetén alaposan öblítse ki, és forduljon orvoshoz! Bőrre kerülése esetén bő vízzel azonnal le kell mosni! Munka közben ajánlott védőöltözet és védőszemüveg viselése. Lenyelése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, és a címkét vagy a csomagolást meg kell mutatni! Mit keres ez egy fogkrémben? Megmondom: ettől habzik. Éppen emiatt kerülhet bele a mosogatószerekbe, a samponokba és a tusfürdőkbe is.
Furcsa számomra, hogy az OÉTI, aki kivont karddal védelmezi az embereket a vitaminoktól, simán engedélyezte ennek a kotyvaléknak a naponta háromszori használatát és nem lát benne semmi közegészségügyi kockázatot.
Fogyínyvérzés elleni javaslat
Lehet, hogy egy ilyen gagyi fogkrém lecserélése egymagában eredményt hoz és megszűnik a fogínyvérzés. Csak érdekességként említem, hogy ez a fenti vacak kétszer annyiba kerül, mint egy valóban jó fogkrém, mondjuk a Biodent Basic.
Érdemes azonnal fogkefét is cserélni, puha szálú vagy eleve fogínykímélő kialakítású példányra.
A palástfű, pásztortáska, kakukkfű 5:5:1 arányú teakeveréke kitűnően alkalmas a fogínyvérzés csökkentésére, lassan kortyonként elfogyasztva, esetleg szájöblögetéssel. Persze cukor nélkül!
A Double Helix Water nevű vízklasztert alkalmazták mindenféle fogágybetegségre. 2-3 csepp a nyelv alá naponta egyszer lefekvés előtt gyors eredményt tud hozni.
A c-vitamin és a q10 koenzim a fogak szempontjából létfontosságú. A c-vitamin minden korban, a q10 harminc éves kor felett pótlásra szorul.