A probiotikumok élő baktériumok és élesztőgombák, amelyek az emberi emésztőrendszerben, valamint egyes élelmiszerekben és kiegészítőkben jelen vannak. Előnyösek lehetnek a gyomor-bélrendszer egészségére, az immunrendszerre és még sok másra.
A probiotikumok hasznos baktériumok. Az egész testben jelen vannak, bár az emberek nagyrészt a gyomorral és a belekkel kapcsolják össze őket. Amint a bél mikrobiomja és az általános egészségi állapot közötti kapcsolat egyre növekszik, egyre nagyobb az érdeklődés irántuk. A mikrobiom a mikrobák összessége, amik velünk, bennünk, rajtunk élnek, táplálnak, védenek minket.
Az emberek gyakran fogyasztanak probiotikumokat annak reményében, hogy kiegyensúlyozzák bélflórájukat, más néven bélmikrobiomjukat.
A probiotikus baktériumoknak számos törzse létezik, de a főbbek a Lactobacillus vagy Bifidobacterium csoportba tartoznak.
A prebiotikumok különböznek a probiotikumoktól. Ezek tápanyagok az élelmiszerekben. A szervezet nem emészti meg a prebiotikumokat, de ezek a tápanyagok elősegítik a hasznos baktériumok növekedését vagy aktivitását.
A probiotikumok táplálékforrásai közé tartoznak az erjesztett élelmiszerek, például néhány joghurt és a kimchi. Probiotikus kiegészítők is kaphatók.
A probiotikumok egészségügyi előnyei
Számos módon előnyösek a szervezet számára, például:
- javítják a bél mikrobióm egészségét
- helyreállítják a mikrobiom egyensúlyát betegség vagy kezelés után
- támogatják az immunrendszert
A probiotikumok különféle egészségügyi problémákkal küzdők számára hasznosak lehetnek. Ahhoz azonban, hogy pontosan meghatározzuk, kinek milyen típusú baktériumok a leginkább hasznosak, további kutatásokra lesz szükség.
Az alábbiakban bemutatunk néhány módszert, amelyekben a probiotikumok segíthetnek az egészség megőrzésében.
1, Hasmenés
A probiotikumok bizonyos törzsei pozitív eredményeket mutattak a hasmenés és a gyomor-bélhurut – a bélnyálkahártya gyulladásának – kezelésében, amely hasmenést okozhat.
Egy 2011-es áttekintés arra a következtetésre jutott, hogy a probiotikumok segíthetnek a hasmenés különböző formáinak leküzdésében, beleértve a szórványos fertőző hasmenést, az akut vizes hasmenést és a rotavírus okozta hasmenést.
A hatások azonban valószínűleg a probiotikum típusától és adagolásától függenek.
2, Mentális egészségügyi problémák
A tanulmányok rámutattak a bél és a központi idegrendszer, köztük az agy közötti kapcsolatra. Ez a kapcsolat a bél-agy tengely néven ismert.
Egyes tudósok úgy vélik, hogy a bélben lévő baktériumok hatással lehetnek az idegrendszerre és az emberek gondolkodására és érzéseire.
Az eredmények azt sugallják, hogy a probiotikumok egy napon támogathatják a mentális egészségügyi problémák, például a szorongás és a depresszió, valamint esetleg bizonyos neurológiai állapotok kezelését is.
3, Magas koleszterin
Egy 2017-es felülvizsgálat során arra a következtetésre jutottak, hogy a probiotikus Lactobacillus baktériumokat tartalmazó élelmiszerek fogyasztása csökkentheti az alacsony sűrűségű lipoprotein, más néven a „rossz” koleszterin szintjét, valamint az összkoleszterint.
2018-ban egy metaanalízis szerzői azt is megvizsgálták, hogy a probiotikumok milyen hatással lehetnek a teljes koleszterinszintre.
Közel 2000 ember adatainak tanulmányozása után arra a következtetésre jutottak, hogy a probiotikus kiegészítők jelentősen csökkenthetik a vér összkoleszterinszintjét.
A hatékonyság azonban függhet a kiegészítő típusától és adagolásától. További vizsgálatokra van szükség az eredmények megerősítéséhez és annak tisztázásához, hogy mely probiotikumok lennének hasznosak.
4, Magas vérnyomás
Egy felülvizsgálat megállapította, hogy a Lactobacillus törzsekkel fermentált tej segíthet csökkenteni a vérnyomást.
A felülvizsgálat azt is kimutatta, hogy a probiotikumok fogyasztása növelheti a D-vitamin szintjét – amely segít megelőzni a magas vérnyomást – a vérben.
Ha további kutatások megerősítik, hogy segíthetnek a vérnyomás kezelésében, ezek a baktériumok egy napon szerepet játszhatnak a szívbetegségek kezelésében és megelőzésében.
5, Irritábilis vagy gyulladásos bél
Bizonyíték van arra, hogy a probiotikumok segíthetnek az irritábilis bél szindróma (IBS) kezelésében. Egy 2019-es felülvizsgálat arra a következtetésre jutott, hogy a több törzsből álló probiotikum javíthatja az IBS tüneteit.
A kutatók további vizsgálatokat kértek, hogy az Akkermansia, Bacteroides és Faecalibacterium baktériumtörzsek szerepet játszhatnak-e a jövőbeni terápiákban.
6, A probiotikumok segíthetnek a fertőzés kezelésében
Laboratóriumi tesztek során a tudósok azt találták, hogy a Lactobacillus paracasei probiotikus baktérium egy specifikus formája megvédheti a beleket a Listeria által okozott fertőzéstől, amely egy károsabb típusú baktérium.
Egy 2017-es felülvizsgálat további bizonyítékokat talált arra vonatkozóan, hogy a probiotikumok segíthetnek a Listeria fertőzés kezelésében és megelőzésében. A probiotikumok, ha hasznosnak bizonyulnak, kisebb valószínűséggel zavarják meg a mikrobiom egyensúlyát, mint a fertőzés szokásos antibiotikus kezelése.
7, Egyéb betegségek
2013-ban a kutatók bizonyítékot találtak arra, hogy a Bifidobacterium infantis 35624 előnyös lehet az olyan betegségekben szenvedők számára, mint a pikkelysömör és a krónikus fáradtság szindróma.
Ez a specifikus baktériumtípus gyakran szerepel az emésztőrendszer erősítésére szolgáló kiegészítőkben.
A probiotikumok táplálékforrásai
A természetes probiotikumokat tartalmazó élelmiszerek közé tartoznak a következők:
- joghurt
- kefir
- író (a tejföl köpülésekor, a vaj kiválása után visszamaradó savanyú folyadék, mely összetételét tekintve leginkább a lefölözött tejhez hasonlít)
- lágy sajt
- szójaalapú termékek, mint például a miso, a tempeh és néhány szójaitalt
- kimcsi
- pasztőrözetlen savanyú káposzta
- gyümölcslé
- gabona
Sok terméket probiotikumot tartalmazó termékként forgalmaznak, de a szervezet nagyobb valószínűséggel profitál bizonyos termékekből. A lágy sajt fogyasztása például jó módszer lehet annak biztosítására, hogy a probiotikus baktériumok jótékony formában jussanak el a bélbe.
Forrás: www.medicalnewstoday.com