Ugyanis a tavalyi náthás szezonban végzett finn kísérletben ennyi volt az a c-vitamin mennyiség, amitől már látványosan lerövidült a betegség időtartama.
Dr. Harri Hemilä által vezett kutatócsoport nem sajnálta az időt, hogy megmérje mennyi c-vitamin az, ami tényleg hatásos a nátha vagy hasonló felsőlégúti betegségek gyógyulására. Időszerű volt ezt a kísérletet megismételni. A múlt század közepén a c-vitaminnal foglalkozó kutatók (beleértve Szent-Györgyit is) több grammnyi mennyiségekkel kísérleteztek. A mai ellentmondásos cikkek a fősodrású médiában azért születhetnek meg, mert a mostanában vizsgálódó orvosok ennek töredékétől várják az eredményt.
Tényleg megzavarhat bárkit ha én itt azt állítom, hogy a c-vitamin segít a nátha leküzdésében, az index.hu pedig egy NewYork Times cikkre hivatkozva, ami egy BBC cikkre hivatkozik, aki egy … stb… azt álítja, hogy semmi hatása nincs rá. Pedig valószínűleg mindkét esetben igaza volt annak a vizsgálódott. Csak ne felejtsük el, hogy ha egy evőkanálnyi víz nem oltja a szomjat, attól még egy kancsó víznek lehet ilyen hatása. Ez a hasonlat jutott eszembe amikor megláttam a konkrét számokat amik a finn dokik méréseiből kijöttek.
8 gramm jobb mint 6 gramm
Az első vizsgálatban négy csoportra osztották a náthával orvoshoz fordulókat. Az első két csoport az első napon kapott 3000mg c-vitamint. A harmadik csoport 6000mg-ot, a negyedik nem kapott c-vitamint csak placebot (úgy tudta hogy kap). A 6 grammos csoport betegségének időtartama 17%-al volt rövidebb mint a placebo csoporté. Ezt követően megismételték a kísérletet, de a placebo csoport mellett az egyik csoportnak 4000 a másiknak 8000mg-ot adtak a megfázással orvoshoz fordulás első napján. A 8000mg c-vitamin bevételétől a csoportban átlagosan 19%-al csökkent a betegség időtartama. Fontos megjegyezni, hogy ezt nem egy tartósan szedett c-vitamin okozta, hanem egyetlen adag.
A fenti adatok egyébként teljesen egybevágnak azzal, amit 1974 és 1975 során két egymástól független vizsgálatban amerikai és kanadai orvosok kaptak eredményül. Ezek hasonló mennyiségekkel kísérleteztek és szinte azonos eredményeket kaptak. A jobboldali ábra mutatja, hogy milyen arányban rövidült le a betegségből való gyógyulás ideje az alkalmazott c-vitamin mennyiségével arányosan. Látható, hogy nagyjából ők is 20%-os csökkenést mértek a 8 grammos adagnál.
A cikket jegyző orvos véleményét akként összegezte, hogy a betegség minél korábbi fázisában kell elkezdeni a c-vitamin szedését és olyan adagolásban, aminek vanm is hatása. Azt már csak én fűzöm hozzá óvatosan, hogy ne akkor kezdje el valaki szedni amikor már eleve a fertőzés vette át a hatalmat. Ha egész évben egy kiadós napi 1000-2000mg körüli mennyiséggel kiegészíti az étrendjét, akkor nem is tud bekerülni egy ilyen kísérletbe, mert az immunrendszere olyan állapotban lesz amikor elkerülik a betegségek.
Mire jó még ennyi c-vitamin?
Persze botorság lenne azt állítani, hogy csupán a megfázás elkerülése érdekében kell sok c-vitamint enni. Mivel az emberi szervezet nem képes maga előállítani a számára szükséges mennyiséget, étrendi úton kell pótolni. Amennyiben a testsúly kilogrammra átszámított ideális 6-8 grammot elfogyasztja valaki egy nap, akkor nem csak a bőre és haja egyéb látható testrésze lesz egészségesebb. A szív és érrendszer állapotán és a fogainak minőségén is sokat javít. Ezen kívül a c-vitamin ellátottság fordított arányt mutat egyes rákfajták kialakulásának valószínűségével. Nem utalsó sorban pedig a több c-vitamin kiegyensúlyozottabb szellemi állapotot és energikusabb életvitelt eredményez. Persze mindez csak akkor ha olyan mennyiségben fogyasztja valaki ami sokszorosa annak amit orvosa ajánlani fog.
refrencia: Hemilä, H. Vitamin C and Infections. Nutrients 2017, 9, 339.
N. Károly
Ez a cikk a lehető legjobbkor jött! Köszönöm