2020–2021 során a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nagy mennyiségben vásárolt vállalati kötvényeket a Növekedési Kötvényprogram (NKP) keretében. Ez a művelet jelentősen befolyásolta a magyar vállalati kötvénypiacot és lehetővé tette több nagyvállalat számára a kedvező forrásbevonást. Önnek ebből mindössze az infláció jutott.
1500 milliárd forintról beszélünk 2021 végére. A kötvények futamideje jellemzően 3–10 év volt, és kiválasztott vállalatok kaphattak ezzel gyakorlatilag ingyen pénzt. Nem a Covid által súlyosan érintett gazdasági szereplők kisegítése volt a célja ennek a pénzszórásnak hanem olyan piaci szereplők helyzetbe hozása mint a MOL, MVM, Market Építő Zrt., illetve más ingatlanfejlesztők akik enélkül is remekül elboldogultak volna.
Ennek a “katasztrófakapitalizmusnak” a valódi célja a barátok és lojális támogatók tisztességtelen előnyhöz juttatása volt.
Nem hiszem, hogy a jegybank elnökének vagy bárkinek ebből a társaságból ne lett volna kellő tudása arról, hogy a Nemzeti Bank általi pénznyomtatás és annak kiszórása ezer milliárdos mennyiségben a piacra ne okozna inflációt a futamidő végének közeledtével. Pontosan tisztában voltak ezzel. De akkor miért tették ezt?
Ha ezt meg akarjuk érteni, a legjobb ha követjük a pénz útját és megnézzük mit is csináltak a vállalatok a hirtelen jött ingyen pénzzel.
Hát bevásároltak. És gyorsnak kellett lenniük, mert még a betervezett infláció előtt le kellett bonyolítaniuk az üzleteket. Termőföldek, ingatlanok, húsüzemek, szállodák és kastélyok cseréltek gazdát úgy, hogy az ár nem számított. De a nagyobb beszerzések közt volt olyan is mint a Szlovén olajvállalat vagy Csehország vezető energetikai vállalata. Nem kispályáztak. Az, hogy vettek egy-egy luxus repülőgépet vagy jachtot csak a jéghegy csúcsát jelenti.
Az, hogy a pénzt működő, eladható vagyonra cserélték, azt sejteti velem, hogy készülnek arra amikor a pénzünk nemsokára nem fog érni semmit. De amit műveltek a Covid időszakában az úgynevezett “monetáris lazítás” címén pont hogy felgyorsítja a pénz romlását.
Szóval ha azt keresed, hogy miért szálltak az egekbe 2024 és 2025 között az élelmiszer és az ingatlan és úgy általában minden szolgáltatásnak az árai, akkor nézz vissza pár évvel korábbra és kérdezd meg a Matolcsyt meg az Orbánt, hogy tisztában voltak e azzal, hogy a haverok cégeinek ingyen pénzzel kitömését majd a tejföl, és a tojás árának megduplázása vagy az üzemanyagok árának 50%-os emelkedése1 fogja fedezni 3-10 éven belül.
Ha azt válaszolják, hogy nem sejtették, akkor teljesen hülyék. De szerintem nem azok.
- 2019-ben 400 forint körül mozgott egy liter üzemanyag ára, e sorok írásakor 600 körül mozog ↩︎