Egy vidéki kisvárosban élve nem sok különbséget láttam eddig Elon Musk legújabb ötlete, a Neuralink, és bármilyen más science fiction történet vagy film között. Talán egy éve hallottam erről először. Majd tegnap velem szemben ült valaki akinek az agyába van ültetve egy ilyen cucc.
Mivel rettentően érdeklődő voltam, megmutatta a mobiltelefonos alkalmazást is és alapvetően teljesen rendben lévőnek tartotta, hogy amikor beszélgettünk az agya közvetlen internetes kapcsolatban volt a céggel aki a fejébe ültette ezt az eszközt.
Nem is lényeges, hogy én mit gondolok erről és a beszélgetés közben is inkább érdeklődő próbáltam maradni mintsem csodálkozó. Pusztán szeretném a figyelmeteket felhívni arra, hogy ha legközelebb egy emberrel beszélgettek és egy furcsa, hallókészüléknek tűnő valamit láttok a füle mögött, akkor nem tudhatjátok, hogy amit mond, azt ő mondja vagy egy mesterséges intelligencia program fut valahol a háttérben és azzal vitatkoztok.
Elon Musk a világ legnagyobb trollja
Egy valamiben azonban egyetérthetünk: Elon Musk mindig képes meglepni a világot egy újabb ötlettel. Mostani legizgalmasabb projektje, a Neuralink, jól példázza ezt.
Felsorolni is hosszú milyen eddigi hasonló ötletek mögé állt be Elon Musk és vitte ha nem is sikerre, de valamire:
A Tesla úgy lett a világ legkeresettebb villanyautó márkája, hogy a nagyobb autógyártók magukhoz sem tértek mire letarolta a piacot. Először kinevették, majd megpróbálták ellehetetleníteni anyagilag, majd észbe kaptak és ma már nincs egyetlen márka sem akinek ne lenne a választékában elektromos meghajtású autó.
A Space-X úgy happolta el a NASA elöl a világűrt mint üzletet, mint a holló és a róka történetében a sajtot a ravaszdi. Az pedig, hogy napkörüli pályán kering egy Tesla roadster, jellemzi a humorfaktort ami ebből a fickóból még nem halt ki.
Jellemző a lehetetlent nem ismerő vállalkozásaira, hogy amikor ezeket a sorokat írom, egy hajó fedélzetén az Atlanti-óceánon egy Starlink internet kapcsolatot használok. Ami úgy jöhetett létre, hogy elhatározta, hogy internetet fog kínálni (nem a lakótömbben ahol lakik és még csak nem is a városban ahol él) hanem az egész bolygón egyszerre. Ja, hogy ehhez kell 40 000 műholdat fellőni? Nem probléma ha az embernek van egy saját, újrafelhasználható rakétája. A cikk írásakor állítólag már 4 000 kering felettünk és ez elég a megszakadás mentes és gyors internet eléréshez bárhol.
Az “Unalmas Kft” (Boring Company) pedig, amit az anekdota szerint az autójában a forgalomban unatkozva ötlött ki, eddigre elkészítette az első, 10m mélyen a Föld felszíne alatt húzódó alagútját Las Vegasban. Ez az eredeti 45 perces utat 2 percre rövidítette le és nemsokára nekiállnak egy újabb 100km-es szakasznak 59 megállóval. Csak azt sajnálom, hogy Pesti csúcsforgalomban araszolva ez még senkinek nem jutott itthon eszébe.
Neuralink a legújabb őrület
A Neuralink ambiciózus célkitűzésével és technológiai úttörésével az agy és a számítógépek közötti kapcsolatot tervezi létrehozni. A vállalat által kifejlesztett miniatűr eszköz, amelyet közvetlenül az agyba ültetnek, lehetővé teszi az emberi gondolatok és a számítógépek közötti kommunikációt. Ezzel a technológiával Elon Musk nem kevesebbet ígér, mint a jövő új korszakát. De biztos ami biztos addig is elkezdte forgalmazni és beültetni emberekbe.
Kétségtelen, hogy a Neuralink potenciálja hatalmas. Képzeljük csak el, hogy minden tudást azonnal letölthetünk az agyunkba, vagy hogy képesek vagyunk közvetlenül kommunikálni a gépekkel, anélkül, hogy fizikai eszközöket használnánk. Az orvosi alkalmazások is óriásiak lehetnek, például az agyi betegségek kezelésében vagy a mozgássérültek rehabilitációjában.
Mindazonáltal Musk ambíciói gyakran kifogásokba ütköznek. Bár az amerikai hatóság (FDA) engedélyt adott az eszköz humán alkalmazására, sokan kifejezik etikai és biztonsági aggályaikat a Neuralinkkel kapcsolatban. Hogyan ellenőrizhetjük a gondolatainkba beültetett technológiát? Milyen hatással lesz ez az emberi természetre és társadalomra?
Elon Musk talán trollnak tűnhet néhányak számára, de senki sem tagadhatja, hogy korunk nagy látnoka is. A Neuralinkkel kapcsolatos viták és kérdések mellett el kell ismernünk, hogy Musk igenis komolyan gondolja terveit. Hajlandó radikális lépéseket tenni a jövő formálása érdekében. Csak az idő fogja megmutatni, hogy ezek a lépések mennyire lesznek előnyösek mindannyiunk számára.