• Itt vásárolunk:
  • Vitaminkirály
  • AminoPrimo

Natúr Hírek Naprakész, őszinte, érdekes

  • Címlap
  • Vitamin ABC
  • Étkezés
  • Életmód
  • Gyógynövények
  • Pszichiátria
Demencia: A D-vitamin segíthet megakadályozni a kialakulását?

Demencia: A D-vitamin segíthet megakadályozni a kialakulását?

D-vitamin és demencia? Mi az összefüggés?

2023 márc 09 Szóljon hozzá

A demencia ma világszerte több mint 55 millió embert érint, és ez a szám 2050-re várhatóan 139 millióra emelkedik. Jelenleg nincsenek olyan gyógyszerek, amelyek megállíthatnák vagy visszafordíthatnák ezt az állapotot.

A demencia kialakulásának kockázatát befolyásoló tényezőket vizsgálják a betegség előrehaladásának lassítása érdekében. Az egyik ilyen kockázati tényező a D-vitaminhiány.

Egyes tanulmányok szerint a D-vitamin elősegítheti az amiloid-béta-aggregátumok kiürülését. Ez az Alzheimer-kór egyik jellegzetes tünete. A vizsgálatok azonban ellentmondásos eredményeket hoztak arra vonatkozóan, hogy a D-vitamin javítja-e a kognitív funkciókat.

Más tanulmányok azt mutatják, hogy az alacsony D-vitamin-szint összefügg a demencia és az Alzheimer-kór kialakulásának nagyobb kockázatával.

A D-vitamin-pótlás és a kognitív hanyatlás közötti kapcsolat további vizsgálata segíthet a demencia megelőzésére irányuló stratégiák kidolgozásában.

A közelmúltban kutatók értékelték a D-vitamin-pótlás és a demencia közötti kapcsolatot. Megállapították, hogy a megfelelő és rendszeres D-vitamin-pótlás a demencia alacsonyabb előfordulási gyakoriságával függ össze.

A D-vitamin 3 típusának vizsgálata

A tanulmányhoz a kutatók 12 388 olyan személy adatait elemezték, akik a vizsgálat kezdetén demenciamentesek voltak. Átlagéletkoruk 71 év volt.

Összesen a csoport 37%-a szedett legalább egyet az alábbi három D-vitamin-kiegészítő közül: kalcium-D-vitamin, kolekalciferol és ergokalciferol.

Elemzéseik során a kutatók figyelembe vették a demográfiai, klinikai és genetikai változókat is, például a depressziót és az APOE ε4 státuszt – ez a génváltozat a demencia magasabb kockázatával függ össze.

Öt év elteltével a kutatók megállapították, hogy a D-vitamin-kiegészítőknek kitett személyek 83,6%-a életben volt és demenciamentes volt. Ugyanez igaz volt a D-vitaminnal nem kezeltek 68,4%-ára.

Tíz éven belül a kutatók azt találták, hogy a résztvevők 22 százalékánál alakult ki demencia, akiknek 74,8%-a nem volt kitéve D-vitamin-kiegészítőknek.

Míg a D-vitamin-t fogyasztók 14,6 százalékánál alakult ki demencia, ugyanez a D-vitamin-t nem fogyasztók 26 százalékára volt igaz.

Miután kiigazították a tényezőket, azt állapították meg, hogy a D-vitamin-kiegészítés 40 százalékkal alacsonyabb demencia előfordulási gyakorisággal járt együtt, mint a nem kiegészítés.

A nők több előnyt tapasztaltak

A hatások a nők körében voltak a legerősebbek: a D-vitamint fogyasztó nőknél 49 százalékkal kisebb volt a demencia kialakulásának valószínűsége, mint azoknál, akik nem fogyasztottak. A D-vitaminnal kiegészítő férfiaknál 26 százalékkal kisebb volt a demencia kialakulásának valószínűsége, mint a D-vitamint nem kapó férfiaknál.

A kutatók azt is megállapították, hogy a depresszió 35%-kal magasabb demencia előfordulási gyakorisággal járt együtt.

Bár az eredmények minden egyes D-vitamin-készítmény esetében egybehangzóak voltak, megjegyezték, hogy a D-vitamin-kiegészítők a legnagyobb hatást a normál kognitív képességű egyénekre gyakorolták, szemben az enyhe kognitív károsodással rendelkezőkkel.

Hogyan segíthet a D-vitamin a demencia ellen?

Dr. Delma Montoya Monge, aki nem vett részt a vizsgálatban elmondta, hogy az eredmények arra utalnak, hogy a D-vitamin-pótlás csökkenti a demencia kockázatát egyes betegeknél.

Hozzátette, hogy az eredmények arra is „emlékeztetnek minket, hogy a D-vitamin hiányos idősebb felnőtteknél nagyobb lehet a rossz egészségügyi kimenetel kockázata”.

Arra a kérdésre, hogy a D-vitamin-kiegészítők hogyan kapcsolódhatnak a demencia alacsonyabb előfordulási gyakoriságához, Dr. Dario Zagar, aki nem vett részt a vizsgálatban elmondta:

„Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy az alacsony D-vitamin-szint kockázati tényező a demencia, például az Alzheimer-kór kialakulásának szempontjából. A D-vitaminnak számos funkciója van a szervezetben a csontok egészségének fenntartásán kívül, mint amire a legtöbb ember gondolna”.

„A memóriazavarok szempontjából a D-vitamin szerepet játszik a béta-amiloid nevű fehérje kiürítésében, amely az Alzheimer-kórban szenvedők agyában felhalmozódik. Emellett segíthet megvédeni az idegsejteket a sérülésektől, többek között más abnormális fehérjéktől, amelyek szerepet játszanak a demencia kialakulásában.” – Dr. Dario Zagar

Dr. Jacob Teitelbaum, belgyógyász, aki nem vett részt a tanulmányban, azt mondta, hogy a D-vitamin demenciára gyakorolt jótékony hatása mögött az immunitás állhat:

„Az a gyanúm, hogy ha a D-vitamin csökkenti a demencia kockázatát, akkor azt az immunitás kiegyensúlyozásával teszi. Az a gyanúm, hogy az amiloid lerakódás egyszerűen a túlzott gyulladásra adott válasz lehet, olyan, mint egy „sebtapasz”, amelyet a szervezet az agyi gyulladásra helyez.”

„A nők sokkal hajlamosabbak az autoimmun betegségekre, háromszor nagyobb valószínűséggel szenvednek lupuszban, reumatoid artritiszben, fibromyalgiában és egy sor más immun- és autoimmun problémában” – mondta.

„A gyanú szerint ez azért van, mert a nők immunrendszere más, mint a férfiaké. Egy nőnek 2 X kromoszómája van, míg egy férfinak csak egy. Az immunitást szabályozó gének nagy része pedig az X kromoszómán található” – magyarázta.

„Tehát az, hogy a nők nagyobb valószínűséggel részesültek előnyben a D-vitaminból, arra utal, hogy az segítette az immunitás egyensúlyát, és hogy valójában a D-vitamin szedése okozta az előnyöket” – jegyezte meg.

Mennyi D-vitamint fogyasszunk a demencia megakadályozásához?

Dr. Jordan Taylor, a University of Michigan Health-West neurológiai részlegének vezetője, aki szintén nem vett részt a vizsgálatban, elmondta, hogy az eredmények korlátozottak a két vizsgálati csoport résztvevői közötti jelentős különbségek miatt.

Megjegyezte, hogy a D-vitamin-pótlást kapó csoportba tartozóknak általában magasabb volt az iskolai végzettségük, és kevesebben vallották magukat feketének, és mindkét tényező összefügg a demencia alacsonyabb kockázatával.

Rámutatott továbbá, hogy a depresszió és az enyhe kognitív károsodás – amelyek egyes tanulmányok szerint demencia kockázati tényezők – magasabb volt a D-vitamint nem fogyasztók csoportjában.

„Mivel ezeket a változókat, amelyek köztudottan befolyásolják a demencia arányát/kockázatát, nem ellenőriztük, nehéz tiszta értelmezéseket levonni az adatokból” – mondta.

„Bár több D-vitamin-készítményt is bevontak, a D-vitamin-pótlás dózisát, valamint a kiindulási/követési D-vitamin-vérszinteket nem közölték. Így nem világos, hogy az alacsony, normális vagy magas vérszint hozzájárul-e a kockázathoz, illetve hogy a D-vitamin-szintek értékelése használható-e a megfelelő folyamatos pótlás vagy a kezdeti pótlás szükségességének értékelésére”- Dr. Jordan Taylor.

Dr. Alvaro Pascual-Leone, főorvos és neurológia professzor, aki nem vett részt a tanulmányban, hangsúlyozta, hogy ez nem bizonyíték az ok-okozati összefüggésre.

„Ezek fontos eredmények, de nem állítanak fel valódi oksági bizonyítékot. Lehet, hogy nem a D-vitamin-bevitel az oka a demenciával szembeni védelemnek, hanem inkább bizonyos viselkedésformákhoz vezet, vagy azokhoz kapcsolódik, amelyek viszont a demencia kockázatának csökkenését eredményezik” – mondta.

„Például a D-vitamint szedő emberek összességében jobban vigyáznak magukra, és nagyobb figyelmet fordítanak az egészségükre és a táplálkozásukra, ami aztán a demencia elleni védelem oka lehet” – mondta.

Dr. Theodore Strange,a Staten Island Egyetemi Kórház orvosprofesszora, aki szintén nem vett részt a vizsgálatban, hozzátette, hogy a tanulmány nem vett figyelembe a fontos tényezőket, beleértve a társadalmi-gazdasági státuszban mutatkozó különbségeket, vagy a napozással kapcsolatos nyilvántartást, és más kiegészítőknek való kitettséget, amelyek hozzájárulhattak a demencia alacsonyabb kockázatához.

Tekintettel ezekre az adathiányokra, Dr. Pascual-Leone megjegyezte, hogy az eredmények nagyobb vizsgálatokra hívják fel a figyelmet, beleértve egy kontrollált, kísérleti klinikai vizsgálatot, ahol az embereket véletlenszerűen D-vitamin szedésére kötelezik.

Forrás: www.medicalnewstoday.com

alzheimer d-vitamin demencia 2023-03-09
Facebook Pinterest Email Print Tovább
Előző cikk:

Segíthet-e a mediterrán étrend a kognitív egészség megőrzésében?

Következő cikk:

13 ok, ami miatt állandóan éhesnek érezheted magad!

Hasonló írások

Miért vagy fáradt állandóan? – A rejtett tápanyaghiányok nyomában

Miért vagy fáradt állandóan? – A rejtett tápanyaghiányok nyomában

Tavaszi fáradtság: Mi okozza, és hogyan küzdhetjük le?

Tavaszi fáradtság: Mi okozza, és hogyan küzdhetjük le?

Az idegrendszer egészségének megőrzése: étrend-kiegészítők és életmódbeli tanácsok

Az idegrendszer egészségének megőrzése: étrend-kiegészítők és életmódbeli tanácsok

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük


Ezt is érdekelhet

Miért vagy fáradt állandóan? – A rejtett tápanyaghiányok nyomában

Miért vagy fáradt állandóan? – A rejtett tápanyaghiányok nyomában

Észrevetted már, hogy bármennyit alszol, reggel mégis úgy érzed, mintha rád zuhant volna a hétfő? Kávéval indul a nap, és úgy is folytatódik ...

Hírlevél

A hét legérdekesebb hírei pénteken. Iratkozz fel! Ne maradj le semmi fontosról az egészség témájában.

Legfrissebb

Hogyan segíthetnek a gyógynövények a vizsgaidőszakban?

Hogyan segíthetnek a gyógynövények a vizsgaidőszakban?

Vashiány: egy rejtőzködő probléma, ami fáradttá, leverté és beteggé tehet

Vashiány: egy rejtőzködő probléma, ami fáradttá, leverté és beteggé tehet

Május 6. – Sportolók Napja: Mozgásban az egészség!

Május 6. – Sportolók Napja: Mozgásban az egészség!

Méz: A méhek egészséges ajándéka az emberiség számára

Méz: A méhek egészséges ajándéka az emberiség számára

Anyák: Nézzük, hogy mit tehettek a testi és lelki egyensúlyért!

Anyák: Nézzük, hogy mit tehettek a testi és lelki egyensúlyért!

Stresszes vagy? Ezek a vitaminok és gyógynövények segíthetnek

Stresszes vagy? Ezek a vitaminok és gyógynövények segíthetnek

Legolvasottabbak

  • 1

    A kurkuma jobb mint a Prozac

  • 2

    Energiát adó és koncentrációt fokozó gyógynövények

  • 3

    Astragalus: gyógynövény 6 hihetetlen egészségügyi előnnyel

  • 4

    Hipertónia: Mit érdemes tudnod a magas vérnyomással kapcsolatban?

  • 5

    Miért nem gyógyul a magas vérnyomás?

Friss hozzászólás

  • Miért (nem) jobb az édesburgonya

    admin

    Átlagosan egy tő batáta 1–3 kg gumót terem. Ez azt jelenti,...

  • Miért (nem) jobb az édesburgonya

    Flor

    Még hogy nem finom a batáta nyersen??? Jobb, mint a nyers ré...

  • Egészséges immunrendszer 10 lépésben

    Megjelent a legújabb, ingyenes Vitaking Katalógus - Vitaking

    […] különösen a téli időszak kihívásaira, mint például...

  • Csokoládé flavonoid tartalma

    5 nyomós érv, hogy ne száműzd a csokoládét az étrendedből - Remind

    […] kedvez azoknak, akik a kardiovaszkuláris megbetege...

  • Kínai gyógynövényes orvoslás? Hogyan erősítenek a gyógynövények?

    Keserű íz: Az emberek nagy része nem szereti ezt az ízt. De vajon miért?

    […] hagyományos kínai orvoslásban öt különböző íz léte...

  • Vitamin ABC
  • Életmód
  • Gyógynövény
  • Tippek
  • Sitemap
  • Timeline
Copyright 2008-2023, All Rights Reserved
Natúr Hírek Magazin - Naprakész, őszinte, érdekes