A depresszió csak az Egyesült Államokban emberek millióit érinti. A depresszió kezelése gyakran összetett, és számos terápia kombinációját foglalhatja magában. Új kutatások szerint a probiotikumok hasznos kiegészítő kezelést jelenthetnek a depressziós tünetek enyhítésében, hiszen a bélbaktériumok jótékony hatással bírnak.
Az Országos Mentális Egészségügyi Intézet (NIMH) szerint 2020-ban az Egyesült Államokban közel 21 millió felnőtt élt már át egy vagy több súlyos depressziós időszakot. Mivel rengeteg embert érint ez a probléma, tovább folyik a keresés a jobb kezelési lehetőségek után – a szokásos gyógyszeres kezelésen kívül vagy ahelyett –.
Egy folyóiratban nemrégiben megjelent tanulmány kimutatta, hogy a probiotikumok hasznos kiegészítő kezelést jelenthetnek a depresszióban szenvedők számára.
A tanulmány kiegészíti a jelenlegi bizonyítékokat, amelyek igazolják a bélrendszer egészsége, a bélbaktériumok és a mentális egészség közötti kapcsolatot.
A depresszió jelenlegi kezelése
A NIMH szerint a súlyos depressziós időszakot (epizódot) a következőképpen határozzák meg:
„Legalább kéthetes időszak, amikor egy személy depressziós hangulatot tapasztalt, elvesztette érdeklődését vagy örömét a napi tevékenységek iránt, valamint több egyén tünetet is tapasztalt, mint például alvási, étkezési, energia-, koncentráció- vagy önértékelési problémák. ”
A depresszió kezelése gyakran személyenként eltérő, mivel a tünetek és azok súlyossága mindenkinél eltérő. A kezelés a következők kombinációját foglalhatja magában:
- Támogatás különböző csoportoktól, barátoktól és a családtagoktól
- Kognitív viselkedésterápia, amely magában foglalja a gondolkodási minták és cselekvések megváltoztatásának megtanulását a tünetek kezelésében
- Gyógyszerek, például antidepresszánsok alkalmazása
Az egészség egyéb területeinek javítása és az általános jólét támogatása szintén segíthet a depresszió kezelésében. Például a relaxációs technikák és a testmozgás alkalmazása a depresszióban szenvedők számára előnyös lehet.
A kutatók azonban még mindig azon dolgoznak, hogy megértsék, hogyan lehet a legjobban segíteni a depresszióban szenvedőknek, beleértve a kiegészítő kezeléseket is.
Probiotikumok a kezelés kiegészítésére
A szóban forgó vizsgálat egy randomizált, ellenőrzött vizsgálat volt, amely mélyrehatóan vizsgálta a bélben lévő természetes baktériumok és azok agyhoz való kapcsolódása közötti kapcsolatot. A tanulmány szerzői megjegyzik, hogy korábbi kutatások kimutatták, hogy a depresszióban szenvedőknél a bélben lévő baktériumok összetétele is megváltozik.
A vizsgálatban olyan felnőttek vettek részt, akik jelenleg depresszióban szenvedtek. A kutatók a Hamilton Depresszió Skálát használták a résztvevők depressziójának értékelésére.
A résztvevők két csoport egyikébe tartoztak: az egyik csoport négy héten át kapott probiotikumot, míg a másik placebót.
A probiotikumok „élő mikroorganizmusok (például baktériumok és élesztőgombák), amelyek fogyasztásukkor egészségügyi előnyökkel járnak”. Hatással lehetnek a bélbaktériumok „működésére”. Hozzájuk juthatunk táplálék-kiegészítők által, vagy bizonyos típusú élelmiszerekkel is.
A kutatók megállapították, hogy a probiotikumot fogyasztó résztvevők depressziós tünetei jobban csökkentek. Azt is tapasztalták, hogy a probiotikumot kapó résztvevők bélflórájában megnőtt a Lactobacillus nevű baktériumcsoport.
Dr. André Schmidt, a tanulmány szerzője és idegtudósa megjegyezte, hogy a tanulmány legfontosabb elemei között szerepelt a probiotikumok támogató hatása az antidepresszánsokra súlyos depresszióban szenvedő betegeknél.
„A 4 hetes időszak megkönnyítette a klinikai döntéshozatalt, vagyis annak eldöntését, hogy az antidepresszánsok és a probiotikumok kombinációja bevált-e vagy sem. A depressziós tünetek enyhülése együtt járt a Lactobacillus megnövekedett mennyiségével” – magyarázta a Medical News Todaynek.
Dr. Schmidt elmondta, hogy ezek az eredmények segíthetnek jobb, hatékonyabb és személyre szabott probiotikumok kifejlesztésében a depresszió kezelésére.
A tanulmány korlátai és a következő lépések
A tanulmány értékes adatokkal szolgál, és azt jelzi, hogy a probiotikumok alkalmazása hasznos lehet a bélbaktériumok helyreállításában és a depresszió kezelésében. A tanulmánynak azonban több korlátja is volt.
Először is, a vizsgálat korlátozott számú résztvevőt vont be. A szerzők azt is megjegyzik, hogy a résztvevők megfelelősége a probiotikum vagy a placebo szedése során nem volt tökéletes, ami befolyásolhatta az eredményeket. A további kutatás hosszabb nyomon követést és több résztvevőt foglalhat magában.
Emellett az eredményeket számos probiotikus törzs és ezek szervezettel való kölcsönhatása is befolyásolhatja, így a konkrétumok vizsgálata a jövőbeni kutatások során fontos lesz.
Forrás: www.medicalnewstoday.com