1949-ben alapított Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) volt hivatott 65 éven át az élelmezés- és táplálkozás-egészségügy szakterületén szakmai-módszertani, tudományos kutatási, képzési, továbbképzési, nyilvántartási, koordinálási, szakmai felügyeleti, szakértői feladatokat ellátni. Ezen belül is különös tekintettel a lakossági táplálkozásra, a különleges táplálkozási célú élelmiszerekre, az étrend-kiegészítőkre. Mindezek mellett dolga volt az oktatási és nevelési intézményekben, munkahelyeken, és a gyógyintézeti betegélelmezés keretében nyújtott étkeztetésre vonatkozó Európai Uniós döntés-előkészítés.
2015-ben az intézetet megszüntette a kormány. Egy rendelettel beolvasztották a Gyógyszerészeti Intézetbe és a neve onnantól Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) lett. Ezen belül pedig egy főigazgatóság alá sorolták be a táplálkozástudományt.
Aztán újabb 8 év telt el és egy tegnapi hír szerint menesztették a fenti intézet igazgatóját és ezzel egyidőben az intézetét is megszüntetik és beolvasztják a Belügyminisztérium alatt tevékenykedő és Müller Cecília nevével fémjelzett Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központba.
Innen már csak egy lépés, hogy a Terror Elhárítási Központ (TEK) vegye át a táplálkozással és népegészségüggyel kapcsolatos feladatokat. Ha a jogalkotás iránya és tempója nem változik, ez innentől öt éven belül megvalósulhat.
Forrás: Magyar Közlöny